Köşe Yazıları

Freeman’ın yerine…

Frutti Extra Bursaspor, ikinci yarının ikinci maçı için yarın Nilüfer TOFAŞ Salonu'nda Darüşşafaka TEKFEN karşısına çıkacak.

İstanbul‘da oynanan ilk maçı; tahminlerin ötesinde bir skorla 81-63 kazanan Bursaspor için cumartesi günü oynayacağı rövanşın çok zor geçeceğini söyleyebiliriz.

Rakip süreç içinde toparlanıp, eksiklerini tamamlarken; Frutti Extra Bursaspor başlangıçta yakaladığı ivmelenmenin devamını getiremeyerek hayli irtifa kaybetti.

xxx

Liglerin başlangıcı; özellikle henüz kadrosunu oturtamamış takımlar için sıkıntılı geçer.

Bunda da en önemli faktör; getirilen yabancıların bir kısmının yaşadıkları uyum sorunudur.

Ya şehirle arkadaşlarına adapte olamazlar ya da performansıyla yaşattıkları hayal kırıklıkları; bir süre sonra değişimi zorunlu hale getirir.

İşte Bursaspor; Darüşşafaka’nın sezon başlangıcındaki dağınıklığını fırsata dönüştürerek deplasmanda çok önemli bir galibiyet elde etmişti.

Sonra süreç tersine işledi!

Köprünün altından sular aktıkça aksayan pozisyonları için kadro mühendisliğini devreye sokup; dişlilerin noksan olan parçalarını yenileriyle değiştirip takım kimyasını tutturmayı başardılar.

Kısaca özetlemek gerekirse Darüşşafaka an itibarıyla sezon başından çok farklı bir kimliğe bürünmüş durumda.

Öyle ki Koç Selçuk Ernak‘ın iddiasına göre; ligde derlenip toparlanan takımı mücadele ettiği 7days EuroCup‘ın da favorileri arasında ve bunu başarabilecek gücü var!..

Takımın teknik patronunun böyle büyük konuşmasının; Partizan NIS‘le oynadıkları son maçın kazanılarak grupta durumlarını iyice sağlama almasıyla ilintisi var.

Sırp rakibinin yanı sıra, iki İtalyan takımı Segafredo Virtus’la Dolomiti Energia Trento‘nun mücadele verdiği grupta oynadığı 3 maçın sonunda elde ettiği 2 galibiyet 1 yenilgi ve ikili averajla 3. sıraya yerleşen Darüşşafaka‘nın kalan maçlarına bakılınca; en az rakipleri kadar şansının olduğu iddia edilebilir.

Ligimize dönülünce; başlangıçta yaşadığı kâbus dolu günleri doğru hamlelerle lehine çevirerek performansına ivme kazandıran İstanbul temsilcisi, ikinci yarının ikinci haftasına 16 maç sonunda elde ettiği 9 galibiyet, 7 yenilgi ve 25 puanla play-off sınırı içinde başlıyor (6. sırada)

(Bursaspor ise 16 maç sonunda, 7 galibiyet, 9 yenilgi ve 23 puanla 10. sırada yer alıyor)

Frutti Extra Bursaspor; çok başarılı kabul edilecek sezon başlangıcından sonra; kadroların toparlanmasıyla kendine gelmeye başlayan eşit seviyedeki rakiplerine karşı elde ettiği avantajını, haftalar ilerledikçe fırsata dönüştüremedi.

Çok sürpriz galibiyetlerin getirisi, hiç hesapta olmayan yenilgilerle dezavantaja dönüşünce; bunun sonucu olan form düşüklüğünün kaçınılmaz bir son olduğu öne sürülebilir.

Potanın Timsahları oluşan yeni koşullarda sezonun kalan haftalarında play-off sınırında yer kapabilmek için özellikle evindeki maçları en az kayıpla tamamlamaya mecbur kalmış durumda.

Bunlardan birisi de yarınki Darüşşafaka TEKFEN karşılaşması.

Her ne kadar rakip daha formda ve iyi durumda olsa da Allerik Freeman’ın yerine getirmeyi düşündüğü yabancısını muhtemelen bu maça yetiştiremeyecek olan F. Extra Bursaspor, törpülenen hedefini yeniden parlatma adına bu karşılaşmayı ne yapıp, edip kazanmaya bakmalı.

Sonuç itibarıyla formda ve istim üzerinde bir rakiple; önce elindeki isimlere yönelik peş peşe gelen transfer haberleriyle sarsılan, son tahlilde de taraftarının TOFAŞ maçındaki gereksiz tepkisiyle neye uğradığını şaşırarak demoralize olmuş bir Frutti Extra Bursaspor izleyeceğiz Nilüfer’de…

Zaten yetersiz kalan kadrodan Çin’e transfer olan Freeman’ın boşluğunun henüz doldurulamamasına; rotasyondan parkeye intikal ettirilen yerlilerin yetersiz performansları da eklenince; ne yalan söyleyelim ibre fazlasıyla Darüşşafaka lehine yönünü değiştirmiş durumda.

Kazanmak için gerekli reçete ise belli…

Yerlisi, yabancısıyla savunma ve hücumda olağanüstü mücadele ederek, hızlı oynamayı seven rakibe kullanacağı boş alanları yasaklamak.

Ve bu kıran kırana geçmesi beklenen maça; tribünlerden yayılacak sinerjinin de en üst limitte olması…

Serkan Hoca’yla, oyunculara yönelik kırıcı sataşmaların TOFAŞ maçını ne hale getirdiğini gördük!

Efes’le Fener gibi iki büyük rakibinden bırakın 50 sayı fark yemeyi, kafa kafaya oynamayı başarmış o takım; hak etmediği tepkiyle yelkenleri indirip, dağılıverince kimsenin içine sindiremediği o skor oluşuverdi!..

Bu maçı ne kadar eksik ve moralsiz olurlarsa olsunlar; tribünlerin vereceği koşulsuz destekle zor da olsa kazanacak potansiyele sahip Frutti Extra Bursaspor…

O zaman; yarın Nilüfer’e armanın yanına ve her koşulda onunla birlikte olmaya!..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı