Köşe Yazıları

Kadınlara yazık oldu

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü kentimizde kadın sporlarına öncelik yapan ve üst liglerde mücadele veren takımlarımıza sahipti.

Kadın voleybolu dendiğinde akla gelen ve CEV Challenge Kupası’nda 4 kez final oynayıp, iki kez kupayı kazanan Türkiye’nin ilk takımı olmuştu Büyükşehir Belediyespor.  İnanın o dönem kadın sporculara olan tepkiyi çözememiştim.

Mesela Fethiye’deki spor salonunda kadın voleybol takımına ait olan tüm resimlerin, salon içerisindeki posterlerle birlikte kupaların kaldırılmasını üzüntü ile takip etmiştim. Söylendiğinde inanmamıştım. Sonrasında gidip gördüğümde inanın şok oldum. Alt yapı takımlarının bile dağıtılmasına bir anlam verememiştim.

Evet kadın branşlarında ikinci vakaya ise dün Bursa kenti olarak tanıklık ettik.

Kuruluşundan bu yana Büyükşehir Belediyespor kadın basketbolunda Bursa kenti bir ekol olmuştu. Sürekli zirve mücadelesi verirken, halkında ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Yüzlerce, hatta binlerce kızımız basketbol branşında eğitim alabilmek için yaz ve kış okullarına koşuyordu.

Yıllarca verilen emekler sonrasında Bursa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı, şampiyon olarak Süper Lige çıktı.

Deneyimsiz bir kadroydu.

Deneyimsiz dememin ana nedenlerinden birisi yıllardır bu ligde yer alan takımlarla mücadele verecekti.

Sakatlıklara, tüm aksilikleri rağmen kadın basketbolcular inanılmaz bir başarıya imza attı. Türkiye Kupası’nda ve ligde play-off’a kalarak çeyrek finalde mücadele etti.

Belki sakatlanan Claudio Cuic’in yerine biri alınmış olsaydı, Amerika’ya yaz kampına gitmek isteyen etkili guard Kathleen Doyle’dan fedakarlık istenebilirdi. Yapılmadı.

Sonuçta çeyrek finalde sezonu tamamlamıştı.

Sonrasında oyuncuların birer birer takımdan ayrıldıklarını duyarken ‘Eyvah voleybolun başına gelenler, basketbolda da oluyor’ diye geçirdim.

Dün ise bunu Berk Aladağ ile yaptığım görüşme sonrasında netleşti.

Yıllarca verilen emeklerin bir kalemde sporcuların ‘kadın’ olmaları nedeniyle silinmelerini ben içime sindiremiyorum. Sindirememe nedeninin bir başka nedeni ise kulübün basketbol branşında ilk kez Avrupa’ya çıkma hakkını kazandığı bir sezonda olmasıdır.

Ben hiçbir Bursalı’nın da bunu içine sindirebileceğini düşünmüyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün özellikle yönetim kurulunun kadınlara yönelik ikinci kararının faturası her halde daha ağır olur diye düşünüyorum.

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı