Köşe Yazıları

Bursa’da basketbol….

Bursa'da profesyonel bağlamda en aktif branş açık ara basketbol...

Futbolun yeni arayışlar içinde olduğu 3 milyonluk şehirde; bir salon sporu olan basketbolun önde gitmesi bazılarına ilginç gelebilir.

Futbolda nal toplar, Bursaspor gibi şehrin lokomotifi kabul edilecek bir kulüp 56 yıllık mazisine bir kupa, bir de Süper Lig şampiyonluğu dışında doğru dürüst eklemeler yapamazsa, başka branşlara duyulan ilgi kaçınılmazdır!

Basketbolun bu kadar yaygınlaşıp, sevilmesi şehrin bu sporla olan tanışmasının 70’li yıllara uzanmasıyla alakalı biraz da…

Geleneğin kökleri eskilere uzanınca; yeni heveslenmeler yadırganmamalı.

En önemli faktör; peş peşe spor sahnesine çıkan TOFAŞ ve Oyak Renault kulüplerinin ana branş olarak bu sporu benimsemeleri.

Oyak Renault süreç içinde vitrinde yeteri kadar yerini alamasa da TOFAŞ Yalçın İpbüken‘in başkanlığıyla yakaladığı ivmeyi, ilerleyen yıllar içinde ses getirici şampiyonluklarla taçlandırmasını bildi.

1997′de Koraç Kupası‘nda o günlerdeki ismiyle Efes Pilsen‘den sonra final oynayan ikinci Türk takımı oldu.

1999-2000 sezonları ise kulüp ve Bursa basketbol tarihinin en görkemli başarılarıyla taçlandırıldı. (2 lig, 2 Türkiye Kupası’yla, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası)

Bütün bunlar şehirde basketbola duyulan ilgiye zirve yaptırırken; diğer taraftan da yeni yeni kulüplerin doğmasına aracı oldu.

2019-2020 sezonu itibarıyla Türkiye Profesyonel Basketbol Ligleri‘nde erkekler ve bayanlarda Bursa‘dan toplam 6 takımmücadele ediyor. (TOFAŞ, Frutti Extrra Bursaspor / Süper Lig, Finalspor, Gemlik Basketbol BUDO / Türkiye Basketbol Ligi, Geçitspor / Türkiye Basketbol 2. Ligi, Bursa BŞB Bayan Basketbol / Türkiye Basketbol Bayanlar Ligi)

Gazeteciliğe salon sporları yazarak başladığımdan olmalı; basketbolun mesleki yaşamımda özel bir yeri var. Hem yerinde canlı olarak, hem de ekran başına oturarak haftada ortalama 6-7 maç arası izlediğim oluyor. Hiç sıkılmadan, büyük bir keyif alarak hem de…

Sadık okurlarım beni artık tanımıştır düşüncesindeyim. En az 2 yazımda basketboldan söz ederim.

Takım sayısı fazla olunca hepsine yetişme olanağı bulamıyorum maalesef. Mecburen seçerek gidiyorum. Öncelik merkezdeki maçlar; Frutti Extra Bursaspor, Tofaş’la Finalspor yani.

Keşke diğerleriyle çakışmasa ya da izin günüme denk gelmese de Geçit’le Gemlik Basket‘in maçlarına da gidebilsem!

İçimde ukde olarak kalıyor bu iki takımı izleyip, yazamamak.

Haksızlık ettiğimi düşünüyorum zaman zaman.

Kusuruma bakmasınlar, ‘en kısa zamanda’ inşallah…

FATİH ELBAŞ’LI GEMLİK BASKET KENDİNE GELDİ

Bursa‘nın şirin ilçesi Gemlik çocukluğumun geçtiği yer. İlkokulu burada bitirdim (Şehit Cemal İlkokulu), yüzmeyi Küçük Kumla sahillerinde öğrendim.

Antrenör Baba İsmetli (Eser Kardeşler’in babası İsmet Kardeşler), Sümerli (Bursaspor’un eski oyuncusu), Sırrı Gülçinli  o da kısa bir süre yeşil beyazlı formayı giymişti), Neyir ve Coşkun Çetintaş kardeşli (son ikisi 60’lı yıllarda profesyonel sözleşme imzalayarak Altınordu’ya transfer olmuştu) Gemlik Sümerspor‘u yerinde şu aralar hastane yükselen futbol sahasında izleme olanağı bulmuştum.

Çocukluk arkadaşlarım hâlâ buradadır, arada bir görüşüyorum.

Sporda yıllarca kabuğunu kıramayan güzel ilçe; futbolda bir türle elde edemediği başarıyı an itibarıyla basketbolla yakalamış durumda.

3 yıllık geçmişi olan Gemlik Basketbol, başkan Berkay Bulut’un liderliğinde adımını attığı bu sporda kısa sürede büyük başarılar elde ederek Türkiye Basketbol Ligi takımı oldu.

Menajer Yahya Gümüş‘le, TOFAŞ‘ın eski altyapı ve A Takımı antrenörlerinden Fatih Elbaş‘ın liderliğinde ligin ilk haftalarını kötü geçiren Gemlik Basket son üç hafta arka arkaya Merkezefendi Beld. Denizli, Bornova Belediyesi ve Mamak Belediyesi maçlarını kazanarak iyi bir ivme yakalamış durumda.

Oturan takım kimyasıyla birlikte iki ABD’li Gary Johnson ve Diante Watkins‘in kendisini bulması; Gemlik Basket’i bir anda dikkat edilmesi gereken bir takım haline getirmiş durumda. Yerlilerinden Murat Can Esen ve Yiğit Emre Mirza’nın da verdiği katkılarla üç önemli rakibini peş peşe denize döken Bursa temsilcisinin; kendi sahasındaki maçları dolu tribünlere oynaması da dikkati çeken bir ayrıntı.

Bu sezon yeni ligine alışmayı hedefleyen Gemlik Basket‘in ilerleyen sezonlarda hedef büyüterek gözünü Süper Lig’e dikeceğine inancımız tam.

Desteğini aldığı BUDO sponsorluğuyla mali anlamda rahatlamak da kulübün önemli bir artısı olacak önümüzdeki haftalar için.

Geçirilen zor günlerde Fatih Elbaş‘ın arkasında durmasını bilen menajer Yahya Gümüş’le, başkan Berkan Bulut‘u da gösterdikleri karakter nedeniyle yürekten kutlamak istiyorum.

İnşallah bir maçınızda Gemlik‘te buluşmak dileğiyle başarılar sizinle olsun…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı