Tofaş Spor Kulübü

Tolga Öngören ve Ahmet Çakı basınla buluştu

TOFAŞ Sosyal Tesisleri’nde FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi son 16 turu ve ING Basketbol Süper Ligi’nde Darüşşafaka ile oynanacak 18. hafta karşılaşması öncesinde TOFAŞ Genel Menajeri Tolga Öngören ve Başantrenör Ahmet Çakı basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı.

ING Basketbol Süper Lig’i ekiplerinden TOFAŞ, Pazar günü evinde oynayacağı Darüşşafaka Tekfen maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda TOFAŞ Genel Menajeri Tolga Öngören ve Başantrenör Ahmet Çakı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başantrenör Ahmet Çakı ile ilk kez toplantı düzenlediklerini ifade eden Tolga Öngören: ” Sezon başından itibaren Lig zor şartlar altında oynanıyor. Omicron varyantı sebebiyle maçlar ertelense de şuana kadar iyi gidiyoruz. Son maç öncesi Berk Uğurlu ve Tomislav Zubcic pozitif çıkmıştı hemen ertesi maç Muhsin Yaşar’da pozitif çıktı ancak bu oyuncularımızın eksikliğinde de bu şekilde iyi gidiyoruz. Ligin ikinci yarısına girdik, Şampiyonlar Ligi ve normal ligde mücadelemize devam edeceğiz.”dedi.

TÜRKİYE KUPASI FİNAL FOUR BURSA’DA

Tolga Öngören geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle oynanmayan Türkiye Kupası’nın bu sezon oynanacağını hem de Final Four’un Bursa’da düzenleneceğini açıkladı.

Başantrenör Ahmet Çakı ise:” Pandemi nedeniyle seyirciden uzak kalsakta desteklerini her zaman yanımızda hissediyoruz. Bursa basını ile takımların ve taraftar ile olan ilgisi her zaman desteklediğim bir oluşum oldu. Bursa’da bulunan çok sayıda profesyonel kulüp bir yana TOFAŞ’ın basın ile ilgisi çok farklı olmuştur.” dedi.

“HAKAN DEMİR’İN KURDUĞU KİMYAYLA DEVAM ETTİK”

Takımdaki istikrarsız dönem ile ilgili olarak koç Çakır:” Milli takım arasından sonra takımın başına geldik yoğun bir dönemle karşılaştık. Hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde aldığımız galibiyetler bize moral verdi açıkçası. Ancak sonrasında ligde aldığımız yenilgiler bizi sekteye uğrattı. Yaşadığımız 3 maçlık mağlubiyet, Hakan Demir’in kurduğu TOFAŞ kimyasıyla önümüzü görmeye çalıştık. Ancak bazı pozisyonlarda geri çekilmemiz bazı oyuncuların sahada daha fazla kalmasına sebep oldu. Ancak ilk turda gösterilen başarılı grafiği ikinci turda da göstermeyi hedefliyoruz. İlk geldiğimiz noktaya geri döndüğümüzü söyleyebiliriz ancak basketbolumuzu geliştirerek çıtayı daha da ileriye taşıyabilir.” ifade etti.

TOFAŞ’ın son 5-6 yılda ligin üst sıralarını zorlaması hakkında da: ” Ligde iyi iş yapan takımlar var ancak bizim hedefimiz ligi ilk 6 sırada bitirmek. Bizim asıl sorunumuz kadro konusunda kırılma noktalarımız aslında. Mental yorgunluğun yanı sıra maç esnasında blok halinde seri yakalıyoruz bu seriyi devam ettirmeliyiz. Maçın kırılma anlarını doğru yöneterek istediğimiz seviyeye ulaşabiliriz.”, dedi.

Tyler Ennis transferinin yanı sıra ek takviye olacak mı sorusuna Ahmet Çakı:” Takımda en gencinden en tecrübelisine kadar herkesten verim almak isteğimiz. Oyun kurucu pozisyonlarında belli isimler üzerine oyun kurulduğunda pek bir skala geliştiremeyiz ancak yönetimimize bu konuda teşekkür etmeliyiz ki bu sezon oyuncu marketi pandemi nedeniyle daralmışken doğru hamlelerle takımı ileriye taşımak adına oluşum hazırlamaya imkan tanıdılar.” dedi

TOFAŞ’ta görev aldığı süreler boyunca Bursa basketbolunu temsilen Süper Lig’de Frutti Extra Bursaspor’un olmaması hakkında, branş olarak Bursa’da çok fazla kulübün olması ancak basketbol adına alt liglerde yarışıp sonrasında Süper Lig’e gelerek hemen adapte olmalarını başarılı bulduğunu belirtti.

“ALTYAPIYA DESTEK KESİLDİ”

Pilot takım olarak ligde destekledikleri Akran Gemlik Basketbol hakkında Tolga Öngören:” Bursa’da basketbol konuşacaksak altyapıya bakmalıyız. Büyük bir kan kaybı söz konusu. Süper lige oyuncu göndereceksek altyapıya dikkat kesilmeliyiz ancak Bursa basketbolu olarak altyapıya desteği kestik. Kadın basketbolunu bakacak olursak belediyenin desteği çok önemli ancak bu desteklerin devamı daha önemli. Bir diğer konu ise Bursa’nın Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu dışında bir salona daha ihtiyacı var ki burada da sizlere ihtiyacımız var. Atatürk Spor Salonu gibi merkezi bir yerde bir tesise ihtiyaç var. Haydi oynayın diyelim ancak bu çocuklara salon da lazım nerede oynayacaklar?” İfadelerini kullandı.

“ÇIK HEMEN OYNA DEMEK REALİSTİK BİR DURUM”

Genç oyunculara çok fazla şans verilmemesi üzerine Öngören: “Çocuklara çık hemen oyna deniliyor ancak adapte olmalarını beklemekte realistik bir durum oluyor. ” Dedi.

Aldığı darbe sonucu çenesi kırılan Batın Tuna hakkında: “Çenesinde hafif bir ayrık var ancak bir kez daha kırılırsa 1 yıl daha oynayamaz durumda olacak. O yüzden doktor kontrolünde sene sonunda veya önümüzdeki sezon oynatmayı düşünüyoruz.” Dedi.

Genel Menajer Tolga Öngören, takımın devşirme oyuncularından Ege Demir’in (Ezekiel David) Türk lisansı çıkması için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

“ASIL İŞ ANTRENÖRLERE DÜŞÜYOR”

Altyapıya desteğin sadece takımlarla veya sponsorlara olmayacağının altını çizen Öngören bu konuda asıl yükün antrenörlere düştüğünü belirtti. Oyunculara desteğin kısa vadeli olmaması gerektiğini savunan Genel Menajer çocuklara destek çıkıldığında çok iyi işler çıkarabileceğini açıkladı. Eğitim ve spor hayatının birlikte gitmesinin oyuncuların hayatında çıkardığı zorluklarla ilgili olarak Berkan Durmaz örneğini veren Tolga Öngören:” Çocukların aileleri ve eğitim, spor arasında sıkışmaları bizi en çok zorlayan etmen oldu. Berkan Durmaz’ı örnek verebiliriz. Amerika’dan getirttiğimiz hoca ile ailesini ancak ikna edebildik yoksa Berkan şuan mühendis veya doktordu.” dedi.

Başantrenör Çakı, oyuncuların bulundukları ligde fazla maç oynamadan, lige adapte olmadan üst liglere hatta Avrupa’nın en üst düzey organizasyonu olan Euroleague hemen gitmesi veya Avrupa Ligi’ni görmeden NBA’e gitmesi o oyuncuya büyük zarar verdiğini bu durumunda Euroleague’in kalitesinin düştüğünü ifade etti.

Ahmet Çakı milli takımda devşirme oyuncu durumunda Scotty Wilbekin ve Shane Larkin’in haricinde bir takviye olmayacağını düşündüğünü belirtti.

SPOR SALONU İÇİN YEREL ÜRETİMCİLER EL ATMALI

Tesis olmadan spor yapılamayacağının altını çizen Öngören: “Bizler önceden sokaklarda oynuyorduk ancak dönem değişti. TOFAŞ olarak 50 yılda 50 tesis yaptık. Yerel yönetimlerin bu konuya el atması lazım. Çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için, yönetimler, sanayicilerin sorumluluk alması gerekli.” dedi

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı