Tofaş Spor Kulübü

Tofaş’ta Tarık Phillip ile Devon Williams ayrılıyor!

Mehmet Ali Ekmekçi ile Serkan Yetişmişoğlu'nun sunduğu 'EvdeKal'anlara Spor programının konuğu olan TOFAŞ Genel Menajeri Tolga Öngören, basketbol camiasının da ilk kez duyacağı önemli bilgiler paylaştı.

Geçtiğimiz sezonun gelinen nokta göze alındığında iyi geçtiğini söyleyen Tolga Öngören, “ Ligde ilk 5’in içindeydik. Avrupa’da da TOP 8’e kaldık. Bazı oyuncuların da gelişimi ilerledi. Bence ligle ilgili doğru karar alındı. Kontratlara ait yeni sorunlar çıkacaktı. TBF iyi yönetti. EuroCup daha erken karar alabilirdi. Bu kadar güzel basketbol sezonu bitsin isterdik ama bu sene sağlık önemli” dedi.

Önümüzdeki 3-5 sene göz önüne alındığında yeni sezonun geçiş yılı olacağını kaydeden Öngören, “Yeni oluşum ve düzenle, yeni formata geçmek lazım. 2020-2021’den itibaren 3 yılın takımını kurmak istiyoruz. Bu zaman, o zaman… Yabancılar için basketbol yaşı genç olanlardan bir seçim yapacağız. Muhsin, Berkan, Berk ve Alihan var. Matt Lojeski ile ayrıldık. Barış Ermiş’le devam etmek istedik ama İstanbul’a dönmek istedi. Ona da kulübün kapıları sonuna kadar açık kalacak” diye konuştu.

PHILLIP VE WILLIAMS AYRILMAK ÜZERE 

Yabancılardan Ray Brown ile ilgili kararın henüz net olmadığını açıklayan TOFAŞ Genel Menajeri, “Taraftar en çok Tarık Phillip ile Devon Williams’ı merak ediyor. İkisi de çok başarılı sezon geçirdi. Avrupa’da çok talipleri var. Bizim kulüpte kalmalarını zor görüyorum ama temmuzun neler getireceği belli olmaz. Devon’u Partizan, Monaco ve Kuban istiyor. DJ White de ayrılacak, Jeremy Simmons da listemizde. 4 yıldır yabancılarımızın 2-3 tanesi değişiyor ama iyi yerlere gidiyor. Biz yine yeni oyuncular bulacağız. 1-2 tanesi 23-25 yaş arası olacak. Birkaç transfer yakın zamanda olsa da bütün takımın oluşması ağustos ayını bulabilir. Türkiye Basketbol Süper Ligi 26 Eylül’de başlayacak. 13 Ağustos’ta da kıra çekimi olacak. Pandemi negatife giderse yeniden değerlendirilecek” dedi.

MUHSİN TEKLİFLERİ REDDETTİ

Karşılaşmaların seyircili olup olmamasına Coronavirüs’ün karar vereceğini kaydeden Tolga Öngören, “Full salon oynanmasa bile kontrolü seyirci alınabilir. Belli bir kısıtlama ile taraftar tribünlerde yer alabilir. Bütün sezon taraftarsız maç oynanacağını söyleyemeyiz. Takımla ilgili çalışmaları da değerlendiriyoruz. Muhsin’e de teklifler geldi. Mert Konuk kiralıktan döndü. Alihan aramıza katıldı. Berkan’la ilgili beklentilerimiz yüksek aşama kaydediyor. Muhaymin Mustafa bir karar verecek.  Veteran bir Türk takviyesi yapmayacağız. İlerde belki Ümit Milli statüsünde bir oyuncu katabiliriz. Eze David, Ege Demir yeni adı olan bir oyuncu Şampiyonlar Ligi’nde mutlaka oynayacak. BGL ve Şampiyonlar Ligi tanıyacak Orhun Ene’nin takdirine göre Basketbol Süper Ligi’nde oynayabilir” dedi.

TÜRKİYE SEÇMELERİNİ YAPMAYACAĞIZ

Yeni Nesil TOFAŞ ile altyapı seçmelerinin sürecini kaydeden Öngören, sürecin ne zaman başlayacağında ise devletin açıklamalarının esas alınacağını kaydederken, “Türkiye seçmelerini bu yıl  yapmak istemiyorum. Çünkü 600-700 öğrenci geliyor aileleriyle 800 olacak. Fabrikaya girmeleri de sosyal mesafe uygulanamayacağı için bu imkansız görünüyor. Herkes basketbolu çok özlemiş” açıklamasında bulundu.

FRUTTI EXTRA BURSASPOR AVRUPA KUPASI OYNAR

Frutti Extra Bursaspor‘u kutlamak gerektiğini söyleyen Tolga Öngören, “Bursaspor gibi bir marka ve taraftar kitlesi olan camia. Bu sezonu çok başarılı geçirdiler. Daha iyi olacaklar. Avrupa kupası oynama niyeti olduğunu biliyorum. Ağır takvimde oynamak çok zor. Frutti Extra Bursaspor bence Avrupa kupalarına katılacaktır. İki Bursa takımı hafta içi de dahil olmak üzere bir sürü karşılaşma olacak. ” dedi.

ORHUN ENE UZUN YILLAR TOFAŞ’TA KALACAK

Orhun Ene’yle yapılan anlaşmanın kıymetli olduğunu vurgulayan Öngören, ” 5 senede TOFAŞ Basketbol’a kattıklarını konuşmaya gerek yok. İnsan ve basketbol adamı olarak rol model olabilen bir insan. Orhun Ene daha uzun yollar TOFAŞ Basketbol’a hizmet edeceğini düşünüyorum” dedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE FINAL FOUR’A ODAKLANDIK

TOFAŞ’ın önümüzdeki yıl katılacağı Şampiyonlar Ligi sürecine dair açıklamalar yapan Tolga Öngören, “Şampiyonlar Ligi bizimle 2 yıldır görüşmeler yapıyor. Avrupa kupaları bizim için stratejik bir karardır. EuroCup da böyleydi uzun vadeli düşünüyorduk. Şampiyonlar Ligi bize farklı bir iş planı ve vizyonla geldi bize. Avrupa kupası oynamanın sürdürülebilir olacağı bir iş planı ortaya koydu. 2.5 milyon online izleyicisi var geçen yıl. Şampiyonlar Ligi, EuroCup’un önüne çıktı. Pınar Karşıyaka, Galatasaray, Türk Telekom, Darüşşafaka ve biz Şampiyonlar Ligi’nde olacağız. 3-4 sene içinde Euroleague’ye alternatif olabilir. Birkaç sene içerisinde Şampiyonlar Ligi’nde Bursa’ya bir Final Four getirmeyi hedefliyoruz. Yerel liglerinde ilk 6’ya giren takımlara prim vereceklerini ifade ediyorlar.  Doğru adres bizce bu. Şampiyonlar Ligi’nin CEO’su Patrick Comninos, UEFA Şampiyonlar Ligi departmanı organizasyonundan geldi” dedi.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı