Tofaş Spor Kulübü

Tofaş’ın rakibi kim olacak?

TOFAŞ'ın 7Days EuroCup'ta yer almaya başladığı son 4 sezon içindeki öncelikli hedefi; gruptan çıkarak, son 16 takım arasına ismini yazdırmaktı.

Bu rüyayla çıkılan yolculukta yaşanılan düş kırıklıklarını kendine ders olarak dönüşünü başaran temsilcimiz, sol şeridi de rakiplerine bırakmayıp, gösterdiği sabırla, döktüğü alın terini yeni bir Avrupa başarısıyla taçlandırmış oldu.

EuroCup’ta çeyrek finale yükselmek öyle dudak büküp geçilecek bir sonuç değildir!

Üst üste iki yıl gruplara son maçlarda veda edilmiş olsa da yatırımı hiç kesmeden ve üstüne ekleyerek devam ettiren yönetim kuruluyla, Koç Orhun Ene ve Menajer Tolga Öngören başta olmak üzere idari, teknik ve oyuncu kadrosunun tırnaklarıyla kazıya kazıya gerçeğe dönüştürdükleri rüyanın iz düşümüdür kutlarız.

Bu sonuç aynı zamanda; 1996-1997 Koraç Kupası’nda Aris ile oynanılan final serisinin ardından TOFAŞ’ın şahsında Bursa basketbolunun Avrupa platformunda elde ettiği ikinci büyük başarısı oldu…

5 yıl önce kimsenin beklemediği bir şekilde küme düşerek hüzünlenen camia, yeniden yapılandıktan sonra döndüğü Süper Lig’de hem yurt içi başarıları, hem de EuroCup performansıyla dikkat çekiyordu.

Bu süreçte kendi ligiyle, kupasında final oynama başarısı gösteren TOFAŞ, bunlara ilave olarak 2019-2020 sezonu itibarıyla da 7Days EuroCup’ta son 8 takım arasına kalmayı ilave edip, kökü derinlere uzanan basketbol geleneğine yeni bir ekleme yapmış oldu.

Xxx

EuroCup’ta ilk gruptan çıktıktan sonra Top 16‘da iki İspanyol takımı Unijaca Malaga ve Joventut Badalona‘yla birlikte; küçük ülke Andorra‘nın temsilcisi Morabanc Andorra‘ya rakip olan TOFAŞ oynadığı bu karşılaşmalarda elde ettiği 3 galibiyet, 1 yenilgi ile grubunda bitime iki maç kala eline önemli bir avantaj geçirmişti.

4 Şubat 2020 akşamı Morabanc Andorra, rakibi Joventut Badalona’yı 90-89 yenince TOFAŞ için bayram erken başlamış oldu.

Böylece bitime iki maç kala gruptan çıkarak, çeyrek final oynamayı garantileyen TOFAŞ için dün akşam saat 22.45’te start alan Malaga ile haftaya Bursa’da karşısına çıkacağı Andorra maçları birer formalite niteliğinde geçecek /geçti.

İki maçın skorunun; grupta birinci ve ikinci olacak takımları belirleme açısından önemli olduğunun altını çizelim.

Umarım ve dilerim ki TOFAŞ dün akşam oynadığı Malaga maçını kaybetmemiş olsun…

Böyle bir sonuç halinde turkuaz yeşilli ekibimiz grubu birinci sırada bitirmeyi garantileyerek, çeyrek final maçları arifesinde saha avantajını eline geçirmiş olacak.

Çeyrek final serisi 17-25 Mart tarihleri arasında

Peki, çeyrek finalde TOFAŞ’ı hangi takımlar bekliyor, şimdi de onu anlatalım.

Temsilcimizin eşleşeceği rakibi tam netlik kazanmasa da (diğer gruplarda sıralama son hafta maçlarından sonra kesinlik kazanacak); isimlerle ilgili bilgiler netleşti.

Buna göre TOFAŞ’ın olası çeyrek final rakipleri; ilk grupta karşılaştığı Umana Reyer Venice (Venedik / İtalya), Germani Brescia Leonessa(İtalya), Promitheas Patras(Yunanistan) ve Ewe Baskets Oldenburg (Almanya).

Diğer grupta ilk iki sırayı elde edenlerle, TOFAŞ’ın grubunun ikincisinin eşleşeceği bu maçlar 2/3 sistemiyle oynandıktan sonra; EuroCup’un final-four’a (dörtlü final) yükselen takımları ortaya çıkacak.

O bakımdan yukarıda yazımızın bir yerinde TOFAŞ için; ‘dün akşam oynadığı Malaga maçını kazanmıştır inşallah’ temennisinde bulundum.

Böyle bir skor; grup birinciliğini getirmesinin yanı sıra; çeyrek final ayağında eşleşilecek rakibe karşı 3 maçın 2’sinin Bursa’da oynanması anlamına geliyor.

4 Mart Andorra maçıyla final yapacak Top 16 serisi sonrası; TOFAŞ‘ı bu kez de yeni pozisyonundan kendisini final-four’a taşıma adına oynayacağı yeni heyecanlara odaklanacağız.

Bursa basketbolunun kilometre taşı olan TOFAŞ’ı başarısı nedeniyle yürekten kutluyorum.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı