Tofaş Spor Kulübü

Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi Bursa’da!

Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin (Youth BCL) ilki 11-15 Nisan 2023 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilecek. Avrupa’nın önemli kulüplerinin 18 yaş altı takımlarının sahne alacağı prestijli turnuva, Bursa ve basketbol arasında güçlü bir sinerji yaratan; genç oyunculara, altyapı yatırımlarına verdiği önem ile Türkiye’nin önde gelen kulüplerinden TOFAŞ’ın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Kurulduğu günden bu yana genç yeteneklerin yetişmesinde önemli bir role sahip olan ve Türk sporuna uzun yıllardır zenginlik katan TOFAŞ Spor Kulübü, Youth Basketball Champions League’in (Youth BCL) ilkine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi, yeni yılda ileriye dönük önemli adımlar atarken, tarihte ilk kez düzenlenecek Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi; 2022-2023 sezonunda 8 farklı ülkeyi temsil eden 10 BCL kulübünün 18 yaş altı takımlarını Bursa’da bir araya getirecek. Köklü BCL markasına genç bir dokunuş katacak olan Youth BCL, kendi benzersiz kimliğine sahip bir formatta Avrupa kulüplerini yeniliğe teşvik etmeye devam edecek.

Ortaya koyduğu vizyon ile Bursa ve basketbol arasında güçlü bir sinerji yaratan; gençlere ve altyapıya verdiği önem ile Türkiye’nin lokomotiflerinden olan TOFAŞ, ilk kez gerçekleştirilecek bu büyük ve prestijli turnuvanın ev sahipliğini üstlenecek. 11-15 Nisan 2023 tarihlerinde Bursa’daki 2 salonda düzenlenecek Youth BCL’in ilk şampiyonu 15 Nisan’da Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda taçlandırılacak.

2022-23 Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne ev sahibi TOFAŞ’ın yanı sıra Belçika’dan Filou Oostende, Bosna Hersek’ten Igokea M:Tel, Çek Cumhuriyeti’nden ERA Nymburk, Almanya’dan MHP Riesen Ludwigsburg, İsrail’den Bnei Ofek Dist Herzliya ve Hapoel Bank Yahav Kudüs, Litvanya’dan Rytas Vilnius, İspanya’dan Lenovo Tenerife ve UCAM Murcia’nın 18 yaş altı takımları katılacak.

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos;

“Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi, birçok BCL kulübü tarafından dile getirilen bir ihtiyacı karşılayacak yeni ve heyecan verici bir proje. Aynı zamanda, genç Avrupalı ​​oyuncuları yetiştirmeye ve onlara en uygun koşulları sağlamaya yardımcı olmaya yönelik süregelen çabamızın mantıklı ve evrimsel bir adımını üst seviyede sunuyoruz.

BCL kulüplerinin kadrolarında en az beş yerli oyuncuya sahip olmalarını zorunlu kılan Yerli Oyuncular kuralıyla bu yönde ciddi ve anlamlı çaba gösteriyoruz. Ayrıca, En İyi Genç Oyuncu ödülümüz, NBA oyuncuları ve milli takım yıldızları haline gelen yetenekli oyuncular için bir vitrin oldu.”

TOFAŞ Spor Kulübü Başkanı Cengiz Eroldu;

“Tofaş Spor Kulübü olarak, ilk defa düzenlenen Youth BCL turnuvasına ev sahipliği yapacak olmaktan ve ilerleyen yıllarda Avrupa ve Dünya Basketbolu’nda rol alacak genç yeteneklerin sahne alacağı prestijli bir turnuvanın organizasyonunu Bursa’mıza getirmekten dolayı çok gururluyuz. Uzun yıllardır basketbol operasyonlarını altyapı odaklı yürüten, gençlere önemli ölçüde yatırım yapan kulübümüz, son yıllarda ortaya koyduğu vizyon ve operasyonel başarısıyla yükselen bir Avrupa kulüpler turnuvası olan Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin gençlik turnuvasının organize edilmesi konusunda öncülük yapıyor. “Basketbol Kenti Bursa” vizyonumuzu da destekleyen turnuvayla birlikte 11-15 Nisan 2023 tarihleri arasında 8 ülkeden 10 takımı şehrimizde en güzel şekilde ağırlayacağız. Bu önemli turnuvanın Bursa’nın sportif tanıtımına da katkı sağlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin (Youth BCL) kura çekimi Şubat ayında Bursa’da yapılacak ve 10 takım, kura sonucunda 5’erli 2 gruba ayrılacak. 11 Nisan’da başlayacak ve 3 gün sürecek grup müsabakaları sonunda gruplarında ilk 2 sırada yer alan takımlar, Yarı Finallerde eşleşecek. Diğer takımlar ise klasman maçları için karşı karşıya gelecek. Şampiyona, 15 Nisan’da oynanacak final ve sıralama maçlarıyla son bulacak.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Duyurusu: https://www.championsleague.basketball/youth/22-23/news/new-year-new-horizons-as-bcl-launches-forward-looking-youth-basketball-champions-league

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı