Tofaş Spor Kulübü

Cem Akdağ Tofaş BGL genç takım antrenörü oldu

Basketbol altyapı organizasyonunda yeni bir yapılanmaya giden TOFAŞ Spor Kulübü’nde BGL Genç Takım Başantrenörülüğüne deneyimli antrenör Cem Akdağ getirildi.

TOFAŞ Spor Kulübü’nde 2022-2023 sezonu öncesi altyapı teknik yapılanması için çalışmalar devam ederken, Mavi Yeşilli kulüp Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) mücadele verecek olan TOFAŞ Genç Takımı’nın başantrenörlüğü için Türk basketbolunun deneyimli antrenörlerinden Cem Akdağ ile anlaşma sağladı. Son olarak Gelişim Koleji Genç Takım Başantrenörülüğü görevinde bulunan Cem Akdağ, antrenörlük kariyerinde daha önce kadın ve erkek milli takımlarında yıllarca antrenörlük yapmış, kadın basketbolunda Brisa ve Galatasaray; Basketbol Süper Ligi’nde Beşiktaş, Pınar Karşıyaka, Galatasaray, Gaziantep, Olin Edirne ve Eskişehir Basket; Türkiye Basketbol Ligi’nde ise TED Kolejliler takımlarında görev almıştı.

BGL Genç Takım Başantrenörümüz Cem Akdağ‘a “TOFAŞ ailesine hoş geldin” diyor, altyapımızda kendisine başarılar diliyoruz.

CEM AKDAĞ KİMDİR?

18 Mart 1956, Samsun doğumlu olan Cem Akdağ, basketbolculuk kariyerinde Galatasaray, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Eczacıbaşı basketbol takımlarında oynadı. 1982 yılında Galatasaray A Takımının kaptanıyken yaşadığı sakatlık sonucu basketbolu bırakmak zorunda kalan Cem Akdağ, Galatasaray altyapısında antrenörlüğe başladı.

1985-1988 yılları arasında Eczacıbaşı altyapı takımlarında antrenörlük yapan ve 1989-1993 yılları arasında tekrar Galatasaray altyapısında görev alan Cem Akdağ, aynı dönemde yıldız milli ve genç milli takımlarında baş antrenör olarak görev aldı ve 1993 yılında Yıldız Erkek Milli Takım ile Avrupa dördüncüsü oldu.

Şimdiki adıyla Basketbol Süper Ligi olan Türkiye Basketbol Ligi’nde ilk baş antrenörlük deneyimini 1994-1995 sezonunda Beşiktaş ile yaşayan Cem Akdağ, 1995-1996 sezonunda Karşıyaka’da görev yaparken, 1997-2001 sezonları arasında kadın basketbol takımlarından Brisa’yı çalıştırdı.

Daha sonra uzun yıllar Kadın Milli Takımlarında başantrenörlük görevlerinde bulunan Cem Akdağ, bu dönemde Kadınlarda A Milli Takım ile 2005 yılında Akdeniz Oyunları’nda altın madalya, Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek final; 2007 yılında ise Ümitler kategorisinde Avrupa dördüncülüğü başarılarını kazandı.

2007-2008 Sezonu öncesinde Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın başına geçen Cem Akdağ, ilk senesinde Sarı Kırmızılılar ile Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanırken, FIBA Eurocup’ta ise üçüncü oldu.

2009-2010 Sezonunda Galataray Erkek Basketbol A Takımı’nda görev alan Cem Akdağ, sonrasında Basketbol Süper Ligi’nde Royal Halı Gaziantep, Olin Edirne, Eskişehir Basket ve Türkiye Basketbol Ligi’nde TED Kolejliler takımlarında başantrenörlük görevlerinde bulundu.

Türk basketbolunun deneyimli antrenörlerinden olan Cem Akdağ, son olarak Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele eden Gelişim Koleji’nin Genç Takım Başantrenörlüğünü gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu olan Cem Akdağ, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı