Tofaş Spor Kulübü

Barış Ermiş’ten özel açıklamalar

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın kaptanlarından Barış Ermiş, koronavirüs salgını nedeniyle basketbola verilen arayla ilgili Tivibu Spor’da değerlendirmelerde bulundu.

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden TOFAŞ’ın tecrübeli oyuncusu Barış Ermiş, yayıncı kuruluş Tivibu Spor’a evinden canlı bağlantı yaparak koronavirüs salgınının formuna, takımına ve basketbol dünyasına etkilerini değerlendirdi. Her an oynayabilecekmiş gibi kendilerini hazır tutmaya çalıştıklarını ancak herkes için çok zor bir süreç olduğunu vurgulayan Barış Ermiş, “Tecrübeli oyuncuyuz artık ama bu konuda hiçbir tecrübemiz yok. Bizim için de bir ilk. Sezonun en aktif döneminde play-off’lar öncesinde, Eurocup’ta çeyrek final maçları gelirken böyle bir ara olması, evde beklemek tabii ki zor geliyor ama dünya durmuş durumda. Çok ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Şu an için spordan, basketboldan, her şeyden daha önemlisi evde kalıp, sevdiklerimize, kendimize bu virüsü bulaştırmamak. Şu an için yapabildiğim tek şey o. Evde egzersizlere devam ediyorum. Ama tabii ki bu neye yarar, sezon başlar mı başlamaz mı bilmiyoruz. Öngörmesi çok zor ama hala oynanabilecek şekilde kendimizi tutabildiğimiz kadar hazır tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Ligin ve Eurocup’ın nasıl devam edebileceği konusunda gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Ermiş, salgının gidişatını ön görmenin çok zor olduğunu belirterek, “Tamamen afaki konuşuyoruz burada ama ben biraz beklemenin sezonu gerekirse yaz aylarında oynayıp bitirmenin bu mümkün olmayacaksa da oynanmamış saymanın taraftarıyım. Çünkü oynanmadan şuan herhangi bir takıma verilecek bir kupanın ne onları tatmin edeceğini, ne de ilk 8 takım içerisinde yer alacak bir takımın ‘play-off’a girdim’ mutluluğunu elde edebileceğini düşünmüyorum” şeklinde görüşünü paylaştı.

Basketbola verilen ara sonrası liglerin devam etmesi halinde maç temposuna dönebilmek için hazırlık sürecinin olması gerektiğini aktaran deneyimli basketbolcu, “Herkes evinde çalışıp bir şekilde kendini hazır tutmaya çalışıyordur ama bu verilecek araya da bağlı. Haziran’a kadar süren bir salgın olursa tabii ki evde yaptığınız egzersiz sahada hiçbir şeyinizi karşılamayacaktır. Sakatlık riskiniz olacaktır. Bence en az 1 ay bir hazırlanma süreci gerektirir diye düşünüyorum. Evde kendimiz ne kadar da kardiyo yapsak basketbol sahasının içi farklı bir ortam. Toptan uzak kalıyorsunuz, sıçrama, kontak gibi basketbolun içindeki hareketlerden uzak kalıyorsunuz. Yer egzersizleriyle sadece kasınızın kaybolmasını engelleyebilirsiniz. Salgın biter bitmez haftaya maç demek sakatlık risklerini ortaya çıkartır. Dediğim gibi herkes için çok zor bir süreç. Federasyon için, Bakanlık için, oyuncular için, kulüpler için..” ifadelerini kullandı.

Son maçı Fenerbahçe Beko ile oynadıklarını hatırlatan Barış Ermiş, açıklamalarını şu cümlelerle tamamladı; “Oradan gelen bir haber ile beraber tabi biz de panik yaptık. Sonuçta şakası olmayan bir salgın. Tabii ki kendimizi de düşünüyoruz ama kendimizden ziyade sevdiklerimize geçirebiliriz diye panikledik. Fenerbahçe’deki tüm arkadaşlarıma da geçmiş olsun diliyorum. O maçtan bu yana evimizdeyiz. Haliyle herkes bir test yaptırmak istiyor ancak ateş vs gibi bazı belli semptonlar olmadan test de yaptırılamıyor. Herkes yakın zamanda yurt dışına temas etmiş takımlarla maç yaptı o nedenle endişeli. Ama dediğimiz gibi 14 gün kuralına uymaya çalışıyoruz biz de sporcular olarak. Evde kalıp, gerekmedikçe dışarıya çıkmayıp, ailemizin, sevdiklerimizin sağlığını korumaya çalışıyoruz. Salgına karşı tedbir amaçlı yapabileceğimiz tek şey bu. Ben de ailemle beraber evimdeyim. Bütün Türkiye’ye de evde kal diyoruz.”

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı