Bursaspor İnfo YatırımKöşe Yazıları

Hakem bizim tribüne dönüp hareket çekti mi?

Yeni Dönem Gazetesi Spor Yazarı Engin Aksöz'ün köşe yazısından alıntıdır.

Geçen hafta yaşanan iki ilginç olay, basketbolun gündemine oturdu. İlk olması açısından çok enteresandı, bilmeyenlere aktaralım.

Fenerbahçe Ülker-Anadolu Efes arasında oynanan Euroleauge maçında; Fransız hakem Mehdi Difallah, saha kenarındaki koltuklarda oturan bir seyircinin kendisine küfür ettiği gerekçesiyle salondan atılmasını istedi.

Cumartesi akşamı benzer bir uygulama bu kez Bursa‘da yaşandı. FruttiExtra Bursaspor-Bahçeşehir Koleji maçının başhakemi Sinan İşgüder; soyunma odalarına giden koridordaki teleskobik tribünden arkadaşlarıyla birlikte maçı izleyen Teksas Tribünü amigosu Duka Mesut’u (Mesut Ulusoy) kendisine küfür ettiği gerekçesiyle salonun dışına çıkarttı.

FIBA bu konuda çok katı ve en küçük bir sözlü saldırıda tepki gösterilmesi için hakemlere uyarıda bulunmuş.

‘Bir ilk olması bakımından enteresandı’ dedik, çünkü daha önce benzeri ihraçlar hiç olmamıştı.

Ülker Sport‘taki koltuğun abonmanı muhtemelen zengin birisi. Belki bir iş adamı ya da sanayici… Küfür ya da hakaret fark etmiyor. Orada hakeme karşı işlenen bir saygısızlık söz konusu. Refüze olması bir yana; televizyon da kabak gibi verince artık yaşadığı zor durumu siz tahmin edin. En öne geçip kurulsan da edebinle oturmak gerekiyor.

Bursa’daki olayda Duka Mesut’un atılması bana göre hakemin işgüzarlığıyla da alakalı. Sinan İşgüder o kadar kişi içinden kendisini nasıl seçebildi tartışılır!.. Çünkü o tribün kalabalıktı, bir başkası da söylemiş olamaz mı?

Vahiy inmediyse gözüne kestirdiğini mi attırdı; tartışırım!..

Çünkü atılma olayı spor polisine intikal ettirilince büyük tepki veren Mesut’u sakinleştirmek hiç de olay olmadı.

Belki de tutmasaydılar salona atlayıp bir adım daha ileri gidecekti.

Maçı tribünden izlemekle; en öndeki koltukta bulunmak çok farklı. Birisi hakemlerin bacaklarının dibinde, diğerinde ise en az 20 metre mesafe var.

O sinkaflı lafı nasıl duydun, o kişi olduğuna nasıl karar verebildin(!) sormadan edemiyorum. Kendisini savunma şekli; ‘acaba olabilir mi? dedirtiyor insana.

Hakem tribüne dönüp sol elinin başparmağıyla, işaret parmağını halka şekline getirerek gösterdi mi mesela, Duka da bu hareketi görünce çıldırdığını söylüyor.

Sonuç itibarıyla küfür; Jack Nicholson koltuğuna kurulana da normal statüdeki taraftara da hiç yakışmayan bir tepki şekli…

Ne olursa olsun sakin kalmakta yarar var. Sonuçta faturayı tuttuğunuz takımlara ödetiyorlar!..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı