Köşe YazılarıTofaş Spor Kulübü

Bol sayılı, seyredenlerin bitmesini istemediği bir maç…

Maç, beklendiği gibi hücumu seven iki takımın birbirlerini kovalaması şeklinde geçti genel olarak ve kazanan son dakikalardaki gayreti ve sakinliğiyle TOFAŞ oldu.

TOFAŞ‘ın 9/18 isabet kaydederek %50 üçlük attığı ve 30 asist yaptığı bir maçı kazanamaması güç olurdu fakat rakip de 7 üç sayı isabeti buldu, TOFAŞ‘tan 13 daha fazla ribaund çekti ki, ikinci şans sayılarından Pınar Karşıyaka 16 sayı bulurken, temsilcimiz 6 sayı bulabildi.

Genel olarak toplam ribaund haricinde diğer istatistiklerde birbirine yakınlık söz konusu. İki takımın da gerek hücumlarda gerekse savunmalarda birbirlerine çalıştıklarını gördük. TOFAŞ‘ta Williams‘ın yüksek skorlarına ve double double’a yakın istatistiklerine hep alışkınız fakat Muhsin Yaşar‘ın gün geçtikçe yükselen bireysel performansını skora ve savunmadaki sertliğine yansıtması, başta kendisi olmak üzere TOFAŞ ve Türk Milli Takım‘ının geleceği açısından çok çok sevindirici bir gelişme. Zira yaklaşık 18 dakika süre aldı ve 18 sayı – 4 ribaund- 1 blokla oynadı (ayrıca 8/10 serbest atış isabetini de belirtmek gerekir ki bir uzuna göre gayet kabul edilebilir bir yüzde). Buna paralel olarak Muhsin‘in gelişiminde Barış Ermiş ile oynadığı pick and roll’lerin de önemi çok fazla. Sezon başından bu yana bu ikili harika anlaşıyorlar. Barış da 14 sayı – 12 asist – 6 ribaund ile güzel bir performans yansıttı sahaya.

Bireysel performans olarak Muhsin ve Barış‘a değindim çünkü gerçekten değinilmesi ve konuşulması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

TOFAŞ Lojeski, Mejia ve White‘dan sayı anlamında daha fazla katkı alabilirdi fakat bu kez Williams öncelikli olarak Barış, Muhsin ve Muhaymin‘den sayı performansı aldılar. Takımın ana iskeletini oluşturan Mejia ve Lojeski ikilisinin toplamda 19 sayı attığı maçta, bench katkılarının sonuca direkt etki ettiğini söylemeliyim. TOFAŞ benchten 45 sayı üretirken, İzmir ekibi bu sayının sadece 1/3’ini (15 sayı) üretebildi.

Maç öncesi sonucunun sezilmesi zor olan bir maçtı bu, Karşıyaka‘nın hücum gücünü ve ligdeki konumunu düşündüğümüzde. Fiziksel anlamda iki takım da yoruldu, bu yüzden skor kafa kafaya geldiği anlarda mental olarak güçlü kalanın kazandığı bir maç oldu. Elbette seyirci desteğini de unutmayalım. 🙂

TOFAŞ, kendisi gibi Avrupa Kupaları’nda mücadele eden ve ligin tepesinde bulunan rakibini mağlup ederek güven tazeledi diyebiliriz.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı