Genel

Antetokounmpo’dan itiraf; “Basketbol’u bırakıyordum”

Henüz 28 yaşında iki MVP ödülü, bir DPOY ödülü ve bir şampiyonluk kazandıktan sonra Giannis Antetokounmpo’suz bir NBA hayal etmek zor.

Ancak Milwaukee Bucks yıldızı 2020 yılında neredeyse emekli olmayı düşünüyormuş.

Milwaukee Journal Sentinel’den Lori Nickel’e konuşan Antetokounmpo, “Zor bir süreçti. Bir şey beni mutlu etmiyorsa, onu yapamam. Buna devam etmek istemiyordum.” dedi.

Giannis Antetokounmpo sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece evde kalıp çocuklarımla ve ailemle vakit geçirip mutlu olmaya çalışacağım. Gerisi umurumda değil. çocuklarımla kalacağım, ailemle kalacağım ve mutlu olmaya çalışacağım. Umurumda değil.

“Ve bu, NBA tarihindeki en büyük sözleşmeyi imzalayacağım zaman yaşandı. 2020’de basketbolu bırakmaya hazırdım, Bucks yönetimiyle de böyle bir görüşme yapmıştım. Herkes bana deliymişim gibi bakıyordu. ‘NBA tarihindeki en büyük parayı alacaksın, şimdi oyunu ve tüm bu parayı bir kenara mı itiyorsun?’ diyorlardı. Adamım, o parayı alıp bir tarafına sokabilirsin…”

Antetokounmpo, günümüzde NBA’deki en iyi oyunculardan birisi ama bu kadar yüksek seviyede olmanın fiziksel ve zihinsel açıdan olumsuz getirileri de oluyor.

Chicago Bulls yıldızı DeMar DeRozan ve Miami Heat uzunu Kevin Love da dahil olmak üzere çok sayıda isim, oyuncuların zihinsel sağlığı hakkında konuşmuştu.

Antetokounmpo, 2020 yılında babasının ölümü, pandemi sürecinin başlangıcı ve NBA’in Orlando Bubble’a hapsolması, sponsorluk anlaşmaları gibi birçok stresle başa çıkıyordu. Ayrıca playofflarda Miami Heat‘e elendiklerinde çok büyük eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.

Ancak basketbolu bırakmak yerine, yardım istedi ve psikolojik danışmanlığa başladı.:

“Danışmanım Nickel ile konuşmaya devam ettim. Bana çok yardımcı oldu. Sadece daha iyi bir basketbolcu olmak için değil. Aynı zamanda daha iyi bir baba, daha iyi bir kardeş, daha iyi bir ortak olmak için de yardımı dokundu. Beni daha iyi bir insan yaptı. Her şeyi kendi içime atmak yerine insanlara hissettiklerimi söyleyebilmemi sağladı. Çünkü herkesten uzaklaşmaya çalışıyordum. Ve ben öyle biri değildim. Çok sosyal bir insanım. Diğer insanlarla etkileşime girmeyi seviyorum.”

Giannis Antetokounmpo, bu zorlu süreçten çok güçlü şekilde döndü.

Beş yıllık yeni sözleşmesine imzayı attı, basketbolunu bir üst seviyeye taşıdı ve 2020-21 sezonunda Milwaukee Bucks’ı 1971 sonrası ilk NBA şampiyonluğuna ulaştırdı.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı