Geçit Spor

Geçitspor’u Ali Özbay anlattı

Geçitspor Baş Antrenörü Ali Özbay ile Basketfaul.com bir söyleşi yaptı.

Bursa Geçitspor TB2L‘nın en iyi, ya da en güçlü takımı değil…

Hatta puan tablosunun sonlarına yakın ama oyuncu potansiyeline göre en doğru basketbol oynayan takımlardan biri. Nitekim gencecik kadrolarıyla son hafta deplasmanda ligin en iddialılarından EGO Spor ile son dakikaya kadar başabaş oynadı.

EBBL‘nin iptal edilmesi Türk basketbolu için büyük kayıp oldu. EBBL varken profesyonel, yarı profesyonel ya da amatör her yerde basketbol oynanıyordu, şimdi ise birçok şehirde takım yok. EBBL’nin olmaması hedefi ortadan kaldırdığı için özellikle büyük kentler dışında altyapıları da bitirdi.

EBBL’den çıkan birçok oyuncu zaman içinde BSL‘ye kadar yükseldi. 20 yaş altı en az 5 oyuncu, 28 yaşından büyük oyuncu yasağı gibi kurallar çok sayıda genci basketbolumuza kazandırmıştı Ayrıca TB2L‘nin kalitesinin yükselmesi açısından da EBBL şart.

TB2L çok yanız bırakılmış bir lig. TBF‘nin bu ligi mutlaka desteklemesi lazım, çünkü artık sponsor bulmak da kolay değil. Böyle olunca da basketbol çoğu yerde sadece belediyelerin üzerinde kalıyor.

Bizim grupta üst liglerden gelen oyuncular var ama bazıları yeterince konsantre değiller. Burayı son durak olarak görüyor olabilirler ama ligin gençlere çok faydası oluyor. BSL takımlarının pilot takımları da seviyeyi yükseltti. Bana göre TB2L, BGL‘ye göre daha yararlı çünkü BGL‘nin devamı yok.

BGL‘de oyuncular kendi yaş gruplarında benzer oyunculara karşı mücadele ediyor. Burada ise her türlü oyuncu var… Yaşı büyük olanlar, örnek alabilecekleri… Ayrıca takımlar arasında da uçurumlar olmadığı için güzel maçlar oluyor.

Sezon başıyla bugün arasındaki ciddi gelişme gösterdiğimizi söyleyebilirim. Oyuncular bile geldikleri duruma şaşırıyorlar… Gelecekte ne olur, bilmem ama şu andaki tek hedefimiz ve misyonumuz oyuncularımızı daha iyi oyuncu haline getirmek. Nitekim şu anda bizden ayrılan birçok oyuncu TBL‘de oynuyor ve onlarla gurur duyuyoruz.

Başkanımız Mehmet Ceylan, Serhat Büker‘in takım arkadaşı. O erken bırakmış, Serhat uzun süre devam etti ve şimdi ikisi Geçitspor‘u yönetiyorlar.

1991’li olan Volkan dışında bütün oyuncularımız 2000 ve üstü doğumlular. Onlara basketbolla birlikte centilmenliği de aşılıyor, “Rakiplerimiz düşmanımız değil. Onlara mutlaka saygı göstermeliyiz.” düşüncesini aşılıyoruz. Amacımız basketbola hizmet etmek ama oyuncularının önceliğinin okul olduğunu da kendilerine anlatıyoruz. İnşallah hepsi iyi basketbolcu olabilirler ama iyi eğitim hangi işi yaparlarsa yapsınlar onlara yardımcı olacaktır.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı