Bursaspor İnfo Yatırım

Frutti Extra Bursaspor bu sezon ne yapabilir?

Eurohoops'tan Semih Altınbaş sezon analizinde Frutti Extra Bursaspor'u değerlendirdi.

Frutti Extra Bursaspor‘un Başantrenörü Dusan Alimpijevic ile başlayan değerlendirme takım analizi ile devam etti.

İşte sizlere Semih Altınbaş‘ın hazırladığı Bursaspor Takım analizi;

Dusan Alimpijevic’in Adriyatik Ligi’nden ayrılığı ve Bursaspor’a katıldığı süreçten bugüne gelinen dönemde bir koç olarak sergilediği performans BSL özelinde ilgi çekici bir performans oldu.

Geçtiğimiz sezon yaptıkları Lamar Peters, Xavier Munford gibi transferler tutmuş olsa da sezon ortasında gelen koç değişikliğinin devamında sezon başında EuroCup’ta ortaya koydukları oyunun iç açıcı olmaması ve boyalı alanda daha yoğun hissedilen savunma defolarıyla takımdan kesik yiyen oyuncular oldu.

Sezonu değiştiren dönüm noktaları olarak ise Alimpijevic’in teknik ekibi ele alışı ve Marial Shayok’un kadroya dahil edilmesi gösterilebilir. Shayok’un dominant kanat performansları Bursaspor’u hücum tarafında çok daha keyifli bir ekip haline getirdi.

Alimpijevic için yeni sezon, Bursaspor kariyerinin devamlılığı ve bir koç olarak potansiyeline yakınlaşması açısından çok ciddi bir mahiyet taşıyor.

Bu noktada yaptıkları transferlerle oluşturdukları yeni yapının da sezon içerisinde geçen yılki gibi dağılmalara müsait olmayan bir kurguyla yola çıkması gerekir.

Transfer Karnesi (A+ / D-)

Derek Needham (B+): Son yıllarda Adriyatik Ligi’nde sergilediği performanslarla takımın oyun kurucu mevkisi açısından ciddi bir koz olsa da Bursa ekibi adına yapılmış en iyi hamle olarak değerlendirilmesi de zor. İlerlemiş yaşı da göz önünde bulundurulduğunda çok patlayıcı bir performans bütünlüğü beklemek doğru değil.


Allerik Freeman (A-): Daha önceden de Bursaspor’un formasını terleten ve EuroLeague seviyesine çıkmasını sağlayan atılımı Bursaspor’da yapan Freeman’ın tatsız ayrılığının ardından çok parlak geçmeyen EuroLeague deneyimi onu tekrar kürkçü dükkanına döndürdü.


Dave Dudzinski (B): Hücum pakedinin sınırlarını zorlayabilecek kadar ciddi bir rolü olduğu vakit Bursaspor’un bu sezonki selameti açısından iyi bir hamle olduğunu konuşabiliriz ancak takımın hücumdaki kısa-kanat potansiyeli onun gelişimini iyi etkilemeyebilir.


Kevarrius Hayes (B+): İtalya Ligi’ndeki gelişimi onu EuroLeague seviyesinde ASVEL’e taşısa da Fransa ekibinin uzun rotasyonundaki parçalarının gerisinde kaldığı bir deneyim yaşaması onun açısından yeniden bir kendini kanıtlama sürecinin başlangıcına vesile oldu.


Dragan Milosavljevic (C+): Yaşça ilerlemiş olmasına ve sakatlık geçmişinin de özellikle son yıllarda çok parlak olmaması sebebiyle şüphe edilebilecek bir hamle olmasına karşın Dragan Milosavljevic, Dragan Milosavljevic’tir.


Egemen Güven (C): Takımın yerli rotasyonu açısından kabul edilebilecek bir ekleme olduğunu kaydetmek gerekir. Geçen sezon Afyon’da gösterdiği gelişimin onu kadroda nasıl bir statüye taşıyacağını takip etmek ilgi çekici olacak.


Ömer Utku Al (C-): Beşiktaş‘ta geçen kayıp sezonlarının ardından Büyükçekmece’de rolünün ve dakikalarının daha yüksek olduğu bir düzlemde ortalama performanslara imza attı. Ömercan İlyasoğlu’nun Bursaspor dönemi kadar etkileyici olabileceği şüpheli.


Onuralp Bitim (B): Onuralp, Karşıyaka’nın Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki final yürüyüşünde de atletizmiyle çok ciddi bir parça haline geldi. Bursaspor ve Alimpijevic bileşimi onun kariyerini daha da yukarı çekebilir.


Tarık Sezgün (B-): Anadolu Efes altyapısından çıkışlı Tarık Sezgün kariyerinde ilk kez bu kadar üst seviyede rol oyuncusu olma fırsatını yakalayacak.


Marlain Veal (B): Türkiye Basketbol Ligi’nde etkili olmuş bir kısa olarak dışa çok bağımlı olmayışı ve çembere atak edebilme hususunda çok mühim bir opsiyon olması onun adına etkileyici özelliklerinden.

Kadro Dizilimi

Oyun Kurucu: Derek Needham – Ömer Utku Al – Mithat Can Özalp Şutör

Guard: Allerik Freeman – Marlain Veal

Kısa Forvet: Dragan Milosavljevic – Onuralp Bitim – Tevfik Akdamar

Uzun Forvet: Dave Dudzinski – Metin Türen

Pivot: Kevarrius Hayes – Egemen Güven – Tarık Sezgün

Hazırlık Maçlarındaki Performansları

  • Budivelnik Kyiv 74-69 Frutti Extra Bursaspor
  • Frutti Extra Bursaspor 77-70 YMB Denizli

Bu Takım Ne Oynar: Odağı Daha Dağınık, Tutarlı Bir Hücum

Geçtiğimiz sezonun koç değişikliğinden sonraki döneminde biraz daha karşımıza çıkan ancak yine de isimlere çok bağımlı bir hücum yapısıyla hareket eden Bursaspor için Alimpijevic’in bu sezon oluşturmaya çalışacağı oyun kurgusu merak uyandırıyor.

Derek Needham ve Allerik Freeman gibi top kullanma opsiyonları bulunan bir takımın sahip olacağı avantajlar ve dezavantajların iyice gözlemlenmesi gerekecek birkaç haftalık bir adaptasyon sürecinden söz etmek mümkün.

Onun dışında çok çok sorunlu bir yapılanma olmadığının da farkında olarak diğer parçaları değerlendirmek gerekirse yerli rotasyonu bakımından ligde takdir edilebilecek bir ekip oldular. Onuralp Bitim, Egemen Güven ve Metin Türen gibi oyuncuların göze çarptığı ortamda BGL takımının en önemli parçalarından olan Mithat Can Özalp’in de aldığı süreleri takip etmek gerekecek.

Dragan Milosavljevic ve Dave Dudzinski gibi oyuncuların bulunduğu forvet rotasyonunda ise çeşitlilik bakımından yaşanmasıyla gündeme gelebilirler. Dudzinski 4 numaradan hücum sahasında çok etkili olabilecek ve ipleri eline alabilecek bir isim. Ancak o noktada deneyimli bir rotasyon oluşturdukları bir gerçek.

Geçen sezon Marial Shayok, Xavier Munford ve Lamar Peters gibi oyuncuların, daha öncesinde de Malik Newman’ın eline çok fazla bakan Bursaspor hücumunda Marlain Veal’ın varlığı o çeşitliliği sağlayabilir.


İzlenmesi Gereken İsim: Marlain Veal

Marlain Veal aslında çok tempolu bir sezon geçirmemiş haliyle Bursaspor’a geliyor ve oynama hissiyatına alışması zaman alabilir. Rotasyonun en öncelikli oyuncularından birisi olmayacağı belli ancak çembere patlayıcı ataklarıyla TBL’de çok dikkat çeken bir performansla harika bir sezon geçirmişti.

Üstelik o dönemde henüz kolejden yeni çıkmış bir oyuncuydu. Halen çok engin bir Avrupa deneyimi olmasa da Bursaspor’u bu tarz basamak atlama vakalarında önemli bir fırsat olarak görmek mümkün. En yüksek emeli ligde play-offlara ulaşabilmek olan bir ekibin bu tarz oyunculara platform oluşturup emellerine ulaşması yaygın bir “kazan-kazan” durumudur.

Veal’ın Bursaspor kariyerinde birincil opsiyon haline gelmesi çok kolay bir ihtimal olarak görünmese de gösterebileceği ilerlemeyi takip etmeyi dileyeceğiz.


Bursaspor’u Bu Sezon Ne Bekliyor – Bursaspor’dan Bu Sezon Ne Beklenmeli?

Bursaspor zaten son yıllarda ilgi çeken ve hedefleri olduğunu belli eden yapılanmalarla yola çıkmasının bir getirisi olarak şu an daha planlı bir yolculuk onları bekliyor. Bu yolculuğun sonunda geleceklerinin parlak da olabileceği ancak her şeyin tersine de dönebileceği bir maratona çıkacaklarını unutmamak lazım.

Eğer düşündükleri gibi giden bir yolculuk olursa EuroCup’ta her ne kadar daha büyük bir özveri göstermeleri gerekecekse de BSL özelinde olumlu bir sezon geçirmelerinin mümkün olduğu bir yaz sezonunu tamamlıyorlar.

Kaynak
eurohoops.net

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı