Bursaspor İnfo Yatırım

Darüşşafaka Tekfen 78-75 Frutti Extra Bursaspor

Frutti Extra Bursaspor deplasmanda oynadığı maçta Darüşşafaka Tekfen’e son çeyrekteki performansıyla mağlup oldu.

Son periyoda kadar skor üstünlüğünü elinde bulunduran taraf olan Frutti Extra Bursaspor’da mağlubiyetteki en önemli faktör ikinci yarıda üçlük yüzdelerinin düşmesi oldu. İlk yarıda 20 sayıyla oynayan Can Maxim Mutaf’ın ikinci yarıda sadece 1 sayıda kalması da göze çarptı.

İki takım da maçın ilk dakikalarını hücumları çok hızlı ve isabetli değerlendirerek geçti. 3 dakika içerisinde toplam 20 sayı atıldı. Sokak basketbolu havasında oynanan bu bölüm oyuncuların zor atışlardan bulduğu isabetler sayesinde izleyenlere büyük keyif verdi. Televizyon molası sonrası temponun düştüğü maçta iki takımında set savunmasındaki zaafları göze çarpmaya başladı. Darüşşafaka rakibinin köşelerden potaya yaptığı topsuz koşuları savunmakta zorlanırken, Bursaspor ise alan savunması yaptığı için otomatik olarak zayıf taraftaki köşe üçlüklerine göz yumuyordu. Fakat ilk 5 dakikalık bölümde rakibinin zaaflarından daha iyi faydalanan ve 7/8 gibi mükemmele yakın bir saha içi yüzdesiyle hücum eden konuk ekip skoru elinde tutmayı başaran taraf oldu. Darüşşafaka ise alan savunmasına karşı adapte olmakta zorlansa da çaldığı toplar sonrası bulduğu boş turnikeler ve hücum ribauntlarıyla farkın açılmasını önledi. Böylelikle ilk çeyrek 20-26 Bursaspor’un üstünlüğüyle geçildi. Çeyrek boyunca alev alev yanan Can Maxim Mutaf da yayın gerisinden bulduğu dört üçlük isabetiyle (4/4 3FG) 14 sayı attı.

Karşılıklı yapılan basit top kayıpları yüzünden daha temposuz başlayan ikinci çeyrekte Sinan Güler’in kıvılcımı yakmasıyla ilk hareketlenen taraf ev sahibi oldu. 1-2-2 alan savunmasının zaaflarından yararlanmayı çok iyi bilen tecrübeli oyuncu perde sonrası sürekli serbest atış çizgisi civarından bulduğu boş atışları sayıya çevirdi. Savunmada da daha agresif bir görüntü çizen ev sahibi ekip hücum süresinin 24 saniye olduğunu unuttuğu için Bursaspor sabırlı davranarak aradığı boş pota altı atışlarını buldu. Bu bölümde Oğuz Savaş, Birkan Batuk, Ender Arslan, Metin Türen gibi ligi çok iyi bilen, tecrübeli oyuncuların hiç paniklemeyip, çok doğru tercihler yapmaları çok kritikti. Çeyreğin son dakikalarına doğru ön plana çıkan Oğuz Savaş 2 dakikalık bir bölümde rakip pota altını domine etti. 2 hücum ribaundu ve 1 de basketfaul alan emektar oyuncu farkı 7’ye çıkardı. İlk yarının Darüşşafaka adına son hücumu ise alan savunmasına karşı nasıl hücum edilmeli sorusunun cevabı niteliğindeydi. Toplu oyuncuya yapılan ikili perdeleme sonrası içeriye gönderilen topu 2 kere içeriden dışarıya çıkaran ev sahibi, Bufford’la down screen sonrası bomboş bir turnike buldu. İkinci çeyrek de 43-50 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. Bursapor ilk yarıda takım halinde %65’le hücum etti. (%77 2FG)

İlk 2 dakika boyunca sayı atılmayan çeyrekte Darüşşafaka maçı çevirmek için ilk hamlesini savunmada yaptı. 3 dakikada 3 blok koyarak başladığı periyotta sonraki kısımda hücumda da üretkenliği artınca fark erimeye başladı. Aldığı ribauntlar sonrası yarı sahayı hızlı geçerek art arda basit basketler buldu ev sahibi. Takım halinde yayın gerisinden çeyrek boyunca ritim bulamayan Bursaspor’da Newman bireysel çabasıyla rakibinin öne geçmesine izin vermeyen isimdi. Hücum repertuarına sete setlerde gelen boş üçlükleri de ekleyen Darüşşafaka çeyrek bitmeden farkı 1’e kadar indirdi. Son çeyreğe 59-60’lık skorla önde başlayan taraf Bursaspor oldu.

Son periyodun başında Darüşşafaka uzun bir aradan sonra ilk kez öne geçti. Topun beş oyuncunun da eline değdiği dikkat çeken bir hücum izleten ev sahibi ekip Andrews’ın basketiyle skoru 63-62’ye getirdi. Oğuz Savaş’ın yavaş ayaklarından faydalanmak isteyen Darüşşafaka, Sinan ve Doğuş ile perde sonrası sürekli onun üstüne hücum etti fakat istediği sayıları bulamadı. Yine de guardlarının beceriksizliklerini aldığı hücum ribauntlarıyla kompanse etmeyi başarınca 1 sayılık farka tutunmayı başardı. Bursaspor ise uzunlarının sırtı dönük oyunlarıyla sayı bulmaya çalıştığı bu bölümde hücumda tıkandı. Son 3 dakikaya Darüşşafaka 70-69 önde girdi. Zayıf taraftan Newman’ın isabet kaydettiği boş üçlükle Bursaspor tekrar öne geçti. Bu kısımdan sonra ise Andrews yaptıklarıyla maçı takımına kazandırdı. Jerretla oynadığı 3 ikili oyundan da sayı çıkarmaya başaran clutch oyuncu, bir üçlük bir asist yaptı, diğer pozisyonda da Jerrett’a faul yapıldı. Bursaspor ise Metin Türen’le maçı geri getirme şansını kaçan boş üçlükle birlikte tepti. Fark 4 iken ve bitime artık 30 saniye kalmışken çok ilginç şeyler yaşandı. 4 kere çizgiye gelen Doğuş sadece 1 isabet bulunca Bursaspor tekrar umutlandı. Newman’ın tam sahayı çok hızlı geçerek attığı boş turnike sonrası farkı 3’e indiren konuk ekip, son topta Can Maxim Mutaf’ın atışı potaya dahi değmeyince maçı kaybetti. (78-75)

Salon: Ayhan Şahenk

Hakemler: Yener Yılmaz, Osman Sinan İşgüder, Ayşenur Yazıcıoğlu

Darüşşafaka Tekfen: Gillon Iii, Berk Demir 12, Andrews 28, Doğuş Özdemiroğlu 8, Jerrett 5, Erkan Veyseloğlu, Luther 9, Doruk Dora, Selim Şav, Sinan Güler 14, Buford Jr. 2, Görkem Doğan

Frutti Extra Bursaspor: Munford 13, Jones Iii 2, Newman 16, Can Maxim Mutaf 21, Kadji 4, Birkan Batuk 3, Ender Arslan, Oğuz Savaş 11, Metin Türen 5

1.Periyot: 20-26
Devre: 43-50
3.Periyot: 59-60

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı