Bursaspor İnfo Yatırım

Bir yıldız gibi parlıyor…

Eurohoops Fırın, Frutti Extra Bursaspor formasıyla sezona damgasını vuran Onuralp Bitim’i mercek altına aldı.

Sezonun flaş takımı Frutti Extra Bursaspor’un yükselen yıldızı Onuralp Bitim, tıpkı takımı gibi fazlasıyla özel bir sezon geçiriyor. Basketbolcu bir ailenin çocuğu ve altyapı günlerinden beri geleceğin en önemli yıldız adaylarından biri olarak görülen Onuralp, kendisinden bir süredir beklenen patlamayı koç Dusan Alimpijevic’in Bursaspor’unda yapmayı başardı.

Lisede potansiyelli bir yıldız adayı olarak ABD’ye giden Onuralp, yoluna NCAA’de devam etmek yerine ülkesine geri döndü Anadolu Efes‘te A takım başlangıcını yaptı. O dönemler altyapıdan Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi iki büyük yeteneği NBA’e yolcu eden lacivert-beyazlı ekipte genç Onuralp’ten de beklentiler büyüktü.

Profesyonelliğe Anadolu Efes formasıyla adım atan potansiyelli oyuncu, özellikle üstün atletik becerileriyle daha ilk bakışta göze çarpan bir isimdi.

2018 yılında henüz 19 yaşındayken katıldığı All-Star smaç yarışmasında şampiyon olan ve adını bu sayede geniş bir kitleye duyurmayı başaran Onuralp, her ne kadar dikkat çekici bir başlangıç yapmış olsa da devamında kendisinden beklenenleri sahaya yansıtmakta zorlandı.

Çarpıcı sıçrama yeteneğine ve hızına rağmen şutu konusunda ciddi sorunlar yaşayan genç yetenek, özellikle yarı saha hücumlarındaki tercih problemleriyle de kendisini gösterme şansını pek elde edemedi.

3 yıllık Anadolu Efes serüveninin ardından 2019 yılında takımdan ayrılan ve Pınar Karşıyaka’yla sözleşme imzalayan yetenekli isim, Ufuk Sarıca‘nın ekibindeki ilk sezonunda her ne kadar beklediği fırsatları tam olarak bulamasa da 2. yılında farklı bir görüntü çizdi.

Performansını yukarı çeken ve bu şekilde dakikalarını de arttıran Onuralp, her ne kadar takımının ana parçalarından biri haline gelemese de yerli rotasyonunda verdiği değerli katkılarla koçunun düzenli olarak süre verdiği isimlerden biri oldu.

İzmir’de geçirdiği 2 yılın ardından genç oyuncu, geçtiğimiz yaz koç Dusan Alimpijevic’in Frutti Extra Bursaspor’una katılma kararı aldı. Yeni kulübünde rolünü ve sürelerini de iyice arttıran 23 yaşındaki isim, sezonun ilk bölümünde hiç de fena olmayan bir hücum katkısı sağladı.

Hikayenin farklı bir boyuta taşınması ise sezonun 2. yarısıyla birlikte gerçekleşti. Hücum kurgusunun 3 ana parçasından biri haline gelmeyi başaran Onuralp, bambaşka bir seviyeye çıktı. Son olarak temsilcimizin tarihi Partizan zaferinin de ana kahramanlarından biri olan genç yetenek, şu sıralar ülke basketbolunun en göze çarpan isimlerinden biri konumunda.

Eurohoops Fırın, bugünkü serisinde Onuralp Bitim’in kariyer gelişimini mercek altına alıyor.

Karşıyaka’da Baş Gösteren Gelişim Emareleri

Altyapı günlerinden itibaren geleceğin yıldız adayı olarak gösterilen biri için elbette beklenen şansları bulamamak ve parkeden çok bench’te vakit geçirmek kolay bir durum olmasa gerek. 3 yıllık Anadolu Efes kariyerinin ardından kendini gösterebilme ve sürelerini arttırabilme umuduyla Pınar Karşıyaka’yla sözleşme imzalayan Onuralp Bitim, ilk senesinde tam olarak bu şansı elde edemedi.

Onuralp’in tam anlamıyla rotasyonun bir parçası haline gelebilmesi ve kendini bir nebze olsun gösterebilmeye başlaması takımdaki 2. yılında gerçekleşti. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan ve ligde de son derece başarılı geçen bir süreci geride bırakan Karşıyaka’da genç oyuncu, yerli rotasyonunun değerli parçalarından biriydi.

Her ne kadar ana rotasyonun bir parçası olmasa da ve aşırı dikkat çekici istatistikler elde edememiş olsa da  koçu Ufuk Sarıca’nın kendisinden beklediği sınırlı rolü büyük ölçüde yerine getirebiliyordu. Maç başına ortalama 15 dakika süre alan genç yetenek, daha çok oyunundaki pozitif yönlere yoğunlaşarak takımına katkı sağlıyordu.

Şutu konusunda ciddi sorunlar yaşayan, topla verdiği kararlar soru işareti yaratan ve yarı saha hücumlarındaki katkı potansiyeli sınırlı bir oyuncu olarak Onuralp, yüksek atletik becerilerini ön plana çıkarabileceği bir role sahipti. Çoğu zaman saha yerleşiminde zayıf tarafta konumlanan genç oyuncu, ana top yönlendiricilikten ziyade tamamlayıcı bir parçaydı.

Her ne kadar çoğu zaman yardım savunmasına karşı zayıf taraftan şutuyla cezayı kesemese de patlayıcı ilk adımının yardımıyla çembere atak ederek rakip savunmacılara zorlu anlar yaşatabiliyordu. Bu noktada sadece kuvvetli olduğu sağ tarafından değil, soldan da boyalı alana atak edebilmesiyle durdurulması zor bir profil çiziyordu.

Bu noktada takımın yarı saha hücumlarına verebildiği katkı sınırlı olan 23 yaşındaki oyuncu, atletizminin ve çember etrafındaki bitiricilik becerilerinin de sayesinde topsuz koşu (backdoor cut) aksiyonlarında çok sık kullanılıyordu. Her ne kadar topsuz oyun becerileri çok yüksek olmasa da Onuralp, rakip savunmanın yerleşimine göre yaptığı bu ataklarla Pınar Karşıyaka hücumunda ekstra bir opsiyon yaratabiliyordu.

Geçmişten günümüze Ufuk Sarıca takımları, her daim açık sahayı bulabildikleri zaman geçiş hücumlarıyla verimliliklerini ikiye, hatta üçe katlayabilen takımlar olmuşlardır. Hal böyle olunca elbette savunma ribaundlarının net alınabilmesi, her zamankinden çok daha kritik bir hale gelebiliyor.

Onuralp Bitim, atletizminin yanı sıra bir forvet için hiç de fena olmayan ribaund sezgileriyle takımına bu alanda önemli katkılar sağladı. Uzunların yanı sıra savunma ribaundu için sürekli boyalı alanda pozisyon almaya çalışan genç oyuncu, bunu başarabildiği zaman açık sahadaki etkinliğiyle de topu çabucak öteki yarı sahaya taşımayı başarabiliyordu.

Öte yandan 23 yaşındaki oyuncunun sürelerinin sınırlı olmasının tek sebebi yarı saha hücumundaki belli başlı zaafları değildi. İşin savunma tarafına baktığımız zaman ortaya bolca soru işaretleriyle dolu bir tablo çıkıyordu.

Savunma bilgisi sınırlı düzeyde olan Onuralp, her ne kadar topun karşısında kaldığı zaman fena işler yapmıyor olsa da işin topsuz kısmı hiçbir zaman pek parlak olmadı. Koç Ufuk Sarıca’nın switchleri (perde sonrası oyuncu değişme) fazlasıyla aktif kullandığı savunma kurgusunda genç oyuncu, rotasyonu takip edebilme ve takım arkadaşlarıyla iletişim konularında yaşadığı sorunlarla aksayabiliyordu.

Bu noktada rakip oyuncuların topsuz perdelerinde çok kolay yenilmesi, yetenekli ismin en büyük problemlerinden biriydi. Özellikle bolca sertlik yapmayı seven rakiplere karşı ilk temastan sonra kolay pes etmesi, oyuncunun yüksek atletizmine ve çabukluğuna rağmen topa baskı konusunda sorunlar yaşamasına yol açıyordu.

Bu tür aksiyonlardan sonra bir şekilde toplu rakip oyuncunun karşısında kalabilmiş olsa da Onuralp, reaksiyon konusunda yaşadığı gecikme sorunlarıyla birlikte olması gerekenden daha kolay eksilebiliyordu.

Bir oyuncunun sahada koçunun dediklerini harfi harfine uygulamaya çalışması olumlu bir detay olarak gözükebilir. Yine de basketbol öyle bir spor ki bazı zamanlarda zihninizdeki ezberler yerine o an oluşan duruma uyum sağlamanız ve doğru reaksiyonu gösterebilmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz pozisyonda Onuralp, o an saha yerleşiminde fena bir durumda olmamasına rağmen çembere doğru son derece ezbere bir topsuz koşu yapıyor. Boyalı alana doğru gömülen rakip savunmaya karşı son derece gereksiz gözüken bu koşu, haliyle hiçbir sonuç getirmiyor.

Bir diğer pozisyonda ise genç oyuncu, bu sefer saha yerleşiminde doğru bir konumda gözükse de aslında işler pek öyle değil.

Görmüş olduğunuz pozisyonda top elinde olan DJ Kennedy, takımın uzunu Semih Erden’le ikili oyun oynamaya çalışıyor. Bu sırada köşede konumlanan Onuralp, haliyle kendi eşleşmesindeki rakip oyuncuyu da köşeye yakın bir noktada tutmuş oluyor.

Bu pozisyonda olması gereken ideal durum, genç yeteneğin tepeye doğru açılarak kendi eşleşmesindeki oyuncuyu da oraya doğru çekmesi olurdu. 23 yaşındaki oyuncunun bunu yapmayıp saha yerleşiminde ezberinde olan noktada durması, rakip takımın ikili oyunu 4 kişiyle rahat bir şekilde kontrol edebilmesine yol açıyor.

2 sezonluk Pınar Karşıyaka macerasının sonunda belli başlı zaaflarına rağmen takımına düzenli katkı sağlayabilen bir profile dönüşen Onuralp Bitim, bir sonraki durağında çoğu kişinin tahmin edemeyeceği türden bir gelişim göstermeyi başardı…

Rol Oyuncusundan Ana Parçaya Dönüşüm Süreci

Rolünü ve sürelerini daha da arttırma hedefiyle geçtiğimiz yaz Frutti Extra Bursaspor’un yolunu tutan Onuralp Bitim, yeni takımında kariyeri açısından belki de en doğru koçlardan biriyle çalışıyor. Oyuncularına bolca sorumluluk veren ve yeteneklerini sahada en iyi şekilde gösterebilmelerine yönelik özgürlükçü bir hücum kurgusuna sahip olan başantrenör Dusan Alimpijevic, genç yeteneğin oyununda seviye atlamasına çok büyük katkı sağladı.

Bu noktada koçunun yanı sıra Onuralp’in de kendini geliştirmeye yönelik azmi ve çabaları, parkede bambaşka bir hücum tehdidine dönüşmesine yol açtı. Bir önceki sezon yalnızca yüzde 30’luk bir üçlük isabet oranına sahip olan ve şutu çoğu zaman rakipler tarafından riske edilen genç yetenek, bu yöndeki tehdidini fazlasıyla arttırmış durumda.

Takıma katıldığı ilk zamanlarda topu en çok domine isimlerden biri olmasa da Allerik Freeman, Derek Needham ve Andrew Andrews gibi parçaların yanında ekstra bir atak istasyonu yaratabilen 23 yaşındaki oyuncu, bir önceki takımında bulduğu sürelerin çoğunu zayıf tarafta konumlanan tamamlayıcı bir parça olarak geçirdiği düşünülünce belirgin bir rol artışı yaşadı.

Yarı saha hücumlarının büyük kısmında planlanan ana aksiyonun yanında konumlanan Onuralp, özellikle ekstra pasları aldığı zaman çembere ataklarında yarattığı tehdit sayesinde savunulması zor bir profil çizdi. Sağ ve sol taraflarından patlayıcı ilk adımının yardımıyla boyalı alana penetre edebilen genç yetenek, her zaman en doğru kararı vermese de bitiricilik becerileni bolca konuşturdu.

Altyapıdaki günlerinden itibaren sürekli atletizmiyle ön planda olan 23 yaşındaki oyuncu, haliyle bu konudaki becerilerini de  gösterme fırsatını bolca buldu. Koçunun kendisine hazırladığı topsuz koşu aksiyonlarından sıkça sayı üreten Onuralp, bu tür opsiyonlarla yarattığı skor tehdidiyle rakiplerin ilgisini üzerine çekebilmesiyle de kadronun ana skorerlerine alan sağlayabildi.

Onuralp’in asıl patlaması, takımın en skorer ismi olan Freeman’ın takımdan ayrılmasının ardından gerçekleşti.

Birçok takım için kadronun çoğu hücum istatistiğindeki liderinin ayrılması demek, bu durumun sahaya negatif olarak yansıması anlamına gelebilir. Frutti Extra Bursaspor’da ise bunun tam anlamıyla zıttı bir etki vardı.

ABD’li off guard’ın takımdan ayrılmasının ardından yeşil-beyazlı ekip, çok daha dengeli hücum eden bir takıma dönüştü. Topu bolca elinde tutan bir oyuncunun denklemden çıkmış olması, Bursaspor’da birçok oyuncunun bireysel performanslarını neredeyse zirveye çıkarmasına yol açtı.

Bu noktada Andrew Andrews’la birlikte en büyük gelişimi gösteren oyuncu Onuralp Bitim oldu. Sezon içerisinde geliştirmeyi sürdürdüğü hücum becerilerini artık çok daha ana bir rolde sergileme fırsatı bulan genç yetenek, bir anda ülke basketbolunun en gözde isimlerinden birine dönüştü.

Bu arada bir dip not olarak eklemek gerekirse. Bursaspor, EuroCup’ın şu ana kadar rakiplerine en az hücum ribaundu veren takımı ve bu kategoride zirvede yer almasının sebebi de Onuralp ve Andrew gibi ribaund hassasiyeti yüksek 2 kısanın işin içine daha çok girmesi.

Hücumda da Derek Needham ve Andrew Andrews’la birlikte takımın 3 ana silahından biri haline dönüşen 23 yaşındaki isim, maç başına 20 dakika civarı olan sürelerini de 30 dakikanın üzerine çıkarmış oldu. Pınar Karşıyaka günlerinde olduğundan bambaşka bir oyuncu haline gelen Onuralp, koçunun kendisine olan güveninin hakkını da layıkıyla yerine getirdi.

Takımınızın 3 ana silahından biri haline geldiğiniz zaman oyununuzdaki zaafları da minimum düzeye indirmeniz gerekiyor. Daha önce neredeyse hiçbir rakibin şutuna saygı göstermediği, çoğu zaman köşelerden riske ettiği ve kendisine gelen perdelemelerin altından geçmeyi tercih ettiği genç yetenek, her geçen gün daha da geliştirdiği şut mekaniği ile bu durumu çok büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Artık ceza şutlarını yüksek yüzdeyle atabilen ve rakip savunmacı kendisine gelen perdenin altından geçtiği zaman anında bu durumu değerlendirebilen skorer oyuncu, böylelikle her zaman belki de en çok fark yarattığı nokta olan çembere atak tehdidini de daha değerli hale getirmiş oldu. Bu mekaniğin oturması, ona step-back, dribbling üstü veya perde çıkışı şutlarda da büyük tehdit unsuru sağlıyor.

Onuralp’in oyunundaki en etkileyici gelişimler bundan ibaret değil. Geçmişte yarı saha hücumundaki zaafları olan 23 yaşındaki oyuncu, artık rakip takım kendisini switch yaparak savunduğu zaman oluşan birebirlere de doğru şekilde atak etmeye başladı. Rakip savunmacıyla ilk teması sağlayarak arasına mesafe koyabiliyor ve bu şekilde bulduğu boşluklarda kendi şutunu yaratabiliyor.

Yarı sahada komple bir skor tehdidi haline dönüşmeyi başaran Onuralp, perde çıkışı aksiyonlarında da fark yaratmaya başladı. Topsuz perdelerden çıkışlarının ardından penetre tehdidinin yanı sıra şut tehdidi de yaratabilen genç oyuncu, her geçen gün daha da savunulması zor bir hale geliyor.

Yeni koçunun oyunundaki belki de en büyük etkisi ise toplu oyunda değil, topsuz oyunda gerçekleşti. Pınar Karşıyaka döneminden bahsederken genç oyuncunun genellikle oyun aklıyla değil, ezberlerle hareket ettiğini örneklerle göstermiştik.

Yukarıdaki pozisyonda köşede konumlanan Onuralp, saha yerleşimindeki rollere baktığımız zaman olması gereken yerde duruyormuş gibi gözüküyor. Öte yandan takımının en etkili bire bircilerinden biri olan sol forvetteki Derek Needham, rakip savunmadaki switchlerin ardından avantajlı bir eşleşme yakalamış durumda.

Bunu fark ederek tepeye doğru açılan genç oyuncu, haliyle rakip savunmayı da yerinden oynatmış oluyor. Bu sayede topu avantajlı pozisyondaki Derek Needham’a en doğru şekilde aktarmayı başaran Frutti Extra Bursaspor, hücumu üçlük isabetiyle noktalıyor.

Önceki Onuralp olsaydı bu pozisyonda yukarı doğru açılmak yerine yerinde sabit kalmayı tercih edebilirdi. Genç oyuncunun sadece burada değil, sezon boyunca bu tür durumlarda çoğunlukla doğru noktaya hareketlenebilmesi, topsuz oyun bilgisindeki gelişimin en belirgin göstergelerinden biri.

Öte yandan dünyadaki Yugoslav koçların çoğunluğuna baktığımız zaman ortak bir özelliklerini görürüz. Başta Zeljko Obradovic olmak üzere çoğu çalıştırıcı, topla sık oynayan oyuncularından pası ilk aldıkları zaman ya fake atmalarını, ya da gidecekleri yönün tersine doğru adım atıyormuş gibi yapmalarını isterler. Bu sayede amaçladıkları ana nokta ise rakip savunmanın rotasyonunu kandırabilmektir.

Sırbistan basketbolunun son dönemde yetiştirdiği en potansiyelli koçlardan biri olan Dusan Alimpijevic, şu ana kadar bunu Onuralp Bitim’e fazlasıyla iyi aşılamış gözüküyor. Özellikle perde çıkışlarında top aldığı zaman bu tür fakelerle veya sahte adımlarla savunmacısını sıkça kandırabilen genç oyuncu, sağ ve sol tarafından da çembere atak edebilmesinin büyük yardımıyla rakibini eksiltebiliyor.

İşin savunma tarafında ise durum halen pek parlak değil, yine de bu demek değil ki hiç gelişim emareleri yok.

Artık topsuz perdeleri savunabilme konusunda eskisinden daha başarılı bir hale gelen genç oyuncu, özellikle temastan kaçınarak rakibinin karşısında kalabilmeyi öğrendikten sonra bu tür aksiyonlarda direkt bir zaaf haline gelmemeye başladı.

Bu noktada bir önceki takımının aksine Bursaspor’un switchlerden pek sık faydalanan bir takım olmaması, 23 yaşındaki oyuncunun savunmada sezgilerinden ziyade hızı ve gücüyle fark yaratmaya çalışmasını sağladı. Her ne kadar belli başlı zaafları sürüyor olsa da genç yetenek, rakipler için eskisi kadar açık bir hedef değil.

Bu sezon birçok maçta gördüğümüz üzere kritik anlarda da sorumluluk almaktan hiçbir şekilde çekinmeyen Onuralp, takımının şu ana kadarki elde ettiği görkemli sezonun ana kahramanlarından biri olmayı başardı.

Bir Üst Seviye İçin Devam Eden Soru İşaretleri

Onuralp Bitim’in kariyerinde gösterdiği gelişimden etkilenmemek mümkün değil. NBA potansiyelli bir yıldız adayı olarak başladığı profesyonel kariyerinde beklenen sıçramayı biraz geç de olsa yapmayı başaran 23 yaşındaki oyuncu, bu gelişimini sürdürdüğü takdirde adını çok daha sık duyuracaktır.

Oyunundaki birçok noktada gözle görülür bir gelişim gerçekleştirmiş olsa da elbette henüz her şey mükemmel değil. Halen bazı zaaflara sahip.

Bu zaaflardan belki de en ön planda olanı topla karar vericilik noktasında yaptığı ciddi hatalar. Boyalı alana doğru penetre ettiği sırada genellikle aklında tek bir şey bulunan genç oyuncu, rakip savunmanın rotasyonlarını okuyarak farklı alternatifler üretebilme konusunda büyük sıkıntılar yaşayabiliyor.

Görmüş olduğunuz pozisyonda solundan çembere atak eden Onuralp, etrafında fazlasıyla bariz pas opsiyonları olmasına rağmen kafasını hiç kaldırmadan hedefe doğru ilerlemeyi sürdürüyor. Boş pozisyondaki takım arkadaşlarına pası aktarmak yerine üç oyuncunun arasına dalmayı tercih etmesi skorer içgüdülüğünün ağır basmasıyla açıklanabilir.

Bu noktada 23 yaşındaki oyuncunun oyunundaki en büyük eksikliklerden biri de pasörlük. Ne en etkili silahlarından biri olan geçiş hücumlarında, ne de yarı saha hücumlarında pek bir pas katkısı sağlayamayan yetenekli isim, hücum verimliliğini üst seviyelere taşıyabilmek için rakip savunmanın kafasındaki opsiyona engel olduğu durumlarda farklı çözümler üretebilmek zorunda.

Aslında Onuralp’in pasörlüğünün Bursaspor’a ilk geldiği günlerdeki kadar kötü olduğunu söylemek bir miktar haksızlık. Zaman zaman ters taraftaki oyuncuya attığı hızlı ve adeta mermi gibi giden paslarla rakip savunmayı sıkıntıya sokabilen genç yetenek, bu özelliklerini de geliştirmeyi başarabilirse Avrupa’nın elit hücum silahlarından birine dönüşebilir.

Öte yandan başarılı oyuncu, her ne kadar savunmadaki zaaflarını kapatmak için çabalıyor olsa da henüz bu konuda beklenen seviyenin çok uzağında. Savunmada çoğu zaman yardım tarafında konumlanan Onuralp, savunma bilgisinin zayıflığından dolayı doğru zamanda doğru yerde olmakta zorlanabiliyor.

Bu konuda geliştirmesi gereken en önemli nokta ise rakip takımın hücumlarını okuyup analiz edebilme becerisi. Savunma pozisyonunu alırken çoğu zaman oyunu takip etmek yerine savunmacısına veya topa olması gerekenden çok daha fazla şekilde odaklanan 23 yaşındaki oyuncu, bu sebeple rakip takım topu dolaştırmaya başladığında aksayarak takımının savunmada eksilmesine yol açabiliyor.

Son olarak ise skorer ismin oyununa ekleyebildiği takdirde kendisini çok daha farklı bir boyuta ulaştırması muhtemel bir nokta var, o da ikili oyunlar.

Bunun elbette hiç kolay olmadığının farkındayım, yine de perde çıkışlarında yaratabildiği şut ve penetre tehdidinin yanına ikili oyunlarda pasörlük becerisini de bir nebze olsun ekleyebildiği takdirde Onuralp, Avrupa basketbolunun en üst seviyesinin en komple hücum güçlerinden biri haline dönüşebilir.

Her geçen gün daha da çok çalışan ve gelişimini sürdürebilmek için çabalayan 23 yaşındaki oyuncu, bu sezon yakaladığı çıkışla ülke basketbolunun son dönemlerinde adından en sık söz ettiren isimlerin belki de başında.

Yukarıda belirttiğimiz zaafların bir bölümünü de çalışarak kapatabildiği bir denklemde Onuralp Bitim, uzun yıllar Avrupa basketbolunun en gözde yıldızlarından biri haline gelebilecek türden bir yetenek.

Koç Dusan Alimpijevic ile arasında özel bir bağ var, takım arkadaşları arasında çok sevilen bir isim.

Özgüven, onun için hiçbir zaman problem olmamıştı. Bu özgüveni doğru kanalize edebilmek, onun kariyerindeki çıkışı başlatan şey oldu. Şimdi eksikleri kapatıp en yukarıya çıkmak için odaklanma zamanı.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı