Bursaspor İnfo Yatırım

Bir çocuk sahaya oyuncak atar mı?

Yeni Dönem Gazetesi Köşe Yazarı Ali Şahin'in bugün yayınlanan yazısıdır.

Önceki gün Frutti Extra Bursaspor, TOFAŞ Spor Salonu‘nda Gaziantep Basketbol ile karşılaştı. Sonuç ve oyunla ilgili pek çok yorum yapıldı ve maçın kritiği pek çok kişi tarafından aktarıldı.

Maç bittikten sonra asıl önemli olması gereken gündem maddesini ise bir Twitter kuençlerin kulaklıklarını içeri almayan bir güvenlik zihniyeti var. Beyler! Bizler gençleri spor salonlarına getirmeye çalışıyoruz, bu kafayla bir adım öteye gidemeyiz, siz hiç sahaya kulaklık atan gördünüz mü?” ifadelerini içeren bir not paylaşıldı.

Altını çizerek tekrarlıyorum; ‘Beyler! Bizler gençleri spor salonlarına getirmeye çalışıyoruz, bu kafayla bir adım öteye gidemeyiz!..’

***

Tabii bu paylaşım bu kadarla sınırlı kalmadı. Salona girerken benzer konularda sorun yaşayan taraftar bir bir sıkıntılarını dile getirdi.

Yağmurlu bir günde şemsiyelerin içeri alınmadığı yazıldı mesela.

Bir öğretmenin paylaşımı vardı ilginç olarak. Öğrencisinin powerbank’ini içeri almamışlar ve öğrenci ‘Hocam 120 lira verdim ona ben gelmesem mi?’ diye sormuş.

***

Bu durumun bir tık daha ötesi var.

Bir babanın 6 yaşındaki kızı ile maça geldiğinde yaşadığı paylaşımı, durumun vahametini çok daha güzel gözler önüne seriyor.

Arel Üniversitesi Büyükçekmece ile oynanan bir önceki maç için salona geldiklerinde yaşananları paylaşan Cengiz Duman (@cengizduman1983) “Geçen maça kızımla girdim. 6 yaşında bir kızın çantası arandı sustum, ‘İçindeki oyuncakları emanete almamız gerekir!’ dendiğinde nasıl bakıp elinden çantayı aldıysam arkasını dönüp işine baktı. Biz basketbol ile insanları @BursasporSk’nın yanına çekmeye çalışıyoruz millet hangi kafada” yazdı.

Bu soruna bir not da ben ekleyeyim. Salonun büfelerinde kurallar gereği bozuk para verilmiyor. Yani 3 liraya su alıyorsunuz para üzeri olarak 2 lira yerine ya yine sadece salonda kullanılabilecek marka veriliyor ya da para üstüyle de bir şeyler almanız isteniyor!

Bana mısır ve su aldıktan sonra para üzeri için gofret vermişlerdi mesela.

Peki, 21. yüzyılda neden halen burada POS makinesi kullanılamıyor? İnsanlar bütün parasını oraya bırakmak zorunda mı?..

***

Salon güvenliği ve sahaya atılabilecek ekipmanlar ile ilgili kurallar mevcut. Kesici, delici alet ile sahaya atılabilecek malzemelerin alınması yasak. Ama bu işi biraz abarttığımızın da farkında olmalıyız!

Basketbol salonları futbol sahalarından çok farklı.

Salonlarda daha çok genç, daha çok çocuk ve daha çok kadın var. Şahsım adına konuşayım; ben ailemle hiç futbol maçına gitmedim ama 4 yaşındaki kızımla sadece bu sezon onun yaşından çok maça gittik. Geçen yılı hiç saymıyorum.

Yani demem o ki salonun atmosferi farklı.

***

Güvenlik şart, Bu konuda hem fikiriz. Sahaya bir şeyler atılır mı? Gerginlik olur atılır. Birkaç kendini bilmez gaza gelir ve hata yapar.

Ama sahaya atılan ne bir gencin powerbank’i olur ne de 6 yaşındaki bir kızın oyuncağı.

Bir çocuğun yanından ayırmadığı kulaklığını sahaya atabileceğini düşünmek abesle iştigal!..

Ayrıca insanları da düşünmek gerekli. Yağmurlu havada salona şemsiye olmadan mı gelecekler?

Bu durum birilerin kulağına kaçmış ve görüşmeler başlamıştır diye umuyorum.

Bazı insanlar çocukları, gençleri salona çekmeye ve basketbolu sevdirmeye çalışırken bazılarının yaptığı şeyler adına ben utanıyorum.

Umarım başkaları da utanır!..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursabasket şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı